Zamanın parayla alınabilir hali: Robot süpürgeler

Yayınlandı: 02 Kasım 2020 / Yaşam

Yaş aldıkça evime daha mı bağlı oldum, yoksa pandemi sürecinde evi daha mı çok inceleme fırsatı buldum bilmiyorum ancak son dönemde “ev elektroniği” konusunda her zamankinden daha fazla araştırmalarım oldu. İlk araştırdığım “kapsül kahve makinesi“nden sonra yine birkaç ay önce alıp kullanmaya başladığım “robot süpürge” size bahsedeceğim bir diğer ürün.

Öncelikle robot süpürgem hakkında şu cümleyi kurmakta fayda var: “bugüne kadar satın aldığım ve parasını sonuna kadar hak eden ürünlerim arasında ilk üçtedir”

Bu yazıyı süpürgeyi alır almaz yazsaydım muhtemelen size “yalnız yaşayanlar için harika bir ürün” derdim. Fakat satın alalı yaklaşık 9-10 ay oldu ve sadece yalnız yaşayanlar değil, herkes için harika bir ürün diyebilirim.

Birçok outdoor hobiye sahip olan bir beyaz yakalı olmam nedeniyle, çoğu kez “arkadaş bir hafta sonumuz var, onda da evle mi uğraşalım” diye düşünür, ancak titizliğim nedeniyle de hobilerimden kısıp temizliğe zaman ayırırdım. Bir arkadaş sohbetinde “robot süpürgeler işe yarıyor mu acaba” diye konuşulmuş ve yine araştırmacı kişilik olarak tüm arkadaşlar adına araştırma yapmaya başlamıştım. İşte bu yazıda size çok basit birkaç tavsiyede bulunacağım.

Ticari olarak bilinen ilk robot süpürge 2001 yılında Electrolux’ün üretmiş olduğu Trilobite’tır. 2002 yılında iRobot markası Roomba’yı piyasaya sürmüş, ve 2009 yılının Kasım ayına kadar 3.8 milyon adet Roomba satmıştır. Ardından takdir edersiniz ki Samsung, Neato, Xiaomi gibi onlarca firma robot süpürge üretmeye başladı.

Araştırmalarım boyunca gördüm ki, herkes kendi evindeki markayı ve modeli övüyor. Buradan tek bir sonuç çıkıyordu, aslında insanlar temizlikten o kadar bunalmış ki herkese kendi robot süpürgesi güzel geliyor. Dolayısıyla aslında marka ve modelin pek bir önemi yok. Ancaaaak…

Hangi marka ve model?

Birçok markanın başlangıç, orta ve gelişmiş gibi çeşitli segmentlerde robot süpürgeleri var. Evi öğrenip (hafızasına kaydedip) kendi kendine takılanından, her seferinde baştan öğrenmesi gerekenine; sadece süpürge tutanından, üzerine bir de paspas atanına kadar birçok türü var. Bununla birlikte toz haznesinin büyüklüğü, bataryasının büyüklüğü, emiş gücü vs. de değişmekle birlikte üç aşağı beş yukarı hepsi aynı “ana amaca” layıkıyla hizmet vermekte.

Örneğin batarya büyüklüğü, evin yüzölçümü ile doğru orantılı olmalıdır deniliyor. Yani 120 m2 bir ev için küçük bataryalı bir süpürge alırsanız, işin yarısında şarjı bitecektir. Fakat günümüzde birçok robot süpürge, şarjı bittiğinde tekrar yuvasına dönüp şarj olmakta, ardından kaldığı yerden temizliğe devam etmekte. Böyle bir durumda batarya kapasitesi ne kadar önemlidir, tartışılır. Toz haznesinin büyüklüğü de aslında benzer bir konu. Her temizlik sonunda toz haznesini temizlemek, robot süpürgenin yaptığı o kadar işin yanında çok da zor olmasa gerek.

Nelere dikkat edelim?

Makine tercih ederken nelere dikkat etmeniz gerektiğini kendimden örneklerle açıklayacağım.

 • Batarya: Evimin yüz ölçümüne göre nispeten daha küçük bataryalı bir makine seçtim. Genelde oda oda çalıştırıyorum, ancak tamamen en güçlü modda çalıştırsam da 2-3 odayı tek şarjda temizleyebiliyor. Tüm evi temizletmek istediğimde ise arada gidip 40 dakika kadar şarj oluyor, iki seferde tüm evi temizlemiş oluyor.
 • Toz haznesi kapasitesi: Bir süre sonra evi sık temizleyeceğiniz için en küçüğünün bile tek seferde dolması pek olası değil.
 • Paspas modu: Ben alırken paspas modu olanı tercih ettim, ancak makinenin düzgün çalışması için her paspas atacağınızda tüm halıları kaldırmanız gerekiyor. Bir süre sonra insan paspas moduna üşeniyor, onun yerine halı olmayan yerlere kendiniz paspas atmaya devam ediyorsunuz. Bu özellikten kırpacağınız paraya başka özellik satın alabilirsiniz.
 • Mobil uygulama ve haritalama: Bir kere alacağınız makinenin mobil uygulaması olsun ve mobil uygulama ile kontrol edilebilir olsun. Haritalama ise güzel bir özellik ancak ne kadar önemli size bırakıyorum. Haritalamada makine tüm evi gezip planını hafızaya aldıktan sonra, “şu odaya git, bu odaya girme” vs. şeklinde komutlar verebiliyorsunuz. Böylelikle kapı kapatmak ya da önüne terlik koymak (!) gibi çözümlere gerek kalmıyor. Diğer yandan bir odada çalışırken, örneğin köşedeki dolabın altına girmesini istemiyorsanız, uygulamadan işaretliyorsunuz ve önünde engel olmasına rağmen oraya girmiyor. Paspas modundan ettiğiniz tasarrufu burada kullanabilirsiniz.
 • Sensör fazlalığı ve kalitesi konusu da yine bir başka konu. İyi sensörü olan makineler, daha duvara çarpmadan algılayıp iyice yavaşlayabilirken, uygun fiyatlılar genelde yavaşlasa da çarparak ilerliyor.
 • Makinenin yüksekliği de önemli… Ne kadar kısa boyluysa eşyaların altına o kadar rahat giriyorlar.
 • En önemli konu “yedek parça bulunabilirliği” konusu. Uygun fiyatlı, ultra lüks özellikli bir makine aldınız ve 1 sene içinde fırçası kırıldı ya da bozuldu. Eğer sarf malzemelerini (fırça, filtre vs.) yine uygun fiyata tedarik edemiyor ya da bulamıyorsanız, neyleyim öyle makineyi.

Hayatımızı nasıl etkiliyor?

 • Öncelikle robot süpürge varken, eve bir şey alacağınız zaman yerden yüksekliğine önem veriyorsunuz. Hatta eski eşyalarınızı da yükseltmenin yollarını arıyorsunuz. Bu konuda enteresan çözümler üretmeye başlayacağınızın garantisini verebilirim.
 • Eskiden haftada 1-2 süpürge tutuyorsanız, bu makine varken artık neredeyse her gün süpürge açabiliyorsunuz. Bu nedenle eşyalarınız çok daha uzun sürede tozlanıyor.
 • Yerdeki kablolar gözünüze batmaya başlıyor (çünkü makine takılıp durabiliyor), onları toparlayacak çözümler arıyorsunuz.
 • Evde değilken bile mobil uygulama komutu ile siz eve gelene kadar etrafı süpürmesini sağlayabiliyorsunuz.
 • En önemlisi, o evde çalışırken siz dışarıda zaman geçirebiliyorsunuz.

Uzun dönem kullanımım sonrası aklıma gelen her şeyi yazdığımı düşünüyorum. Farklı sorularınız olursa “yorum” kısmında yazabilirsiniz, araştırdığım ölçüde yanıtlayabilirim.

Son olarak benim satın aldığım robot süpürgeye gelirsek, “Xiaomi Mi Vacuum Mop” adındaki paspas atabilen, haritalama özelliği olmayan, en ucuzun bir model üstü olan model. Xiaomi markasının ülkemizde her geçen gün edindiği marka bilinirliği ve n11’de bile bulunabilen uygun fiyatlı yedek parçaları benim tercihimde rol oynadı.

Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.