Apple Airpods Pro’nun alternatifi mi yoksa daha mı iyisi: Jabra Elite Active 75T

Yayınlandı: 23 Aralık 2020 / Ürünler, Bilişim

Hem videokonferans şeklinde yapılan toplantılarım, hem de spor yaparken müzik dinleme ihtiyacım nedeniyle kulaklıklarımı değiştirmek istiyordum. Başta, sahip olduğum iPhone ile uyumlu olması açısından Airpods serisinin ekonomik modeli olan “2. nesil Airpods” bakıyordum, fakat ihtiyaçlarım beni Airpods Pro’ya itmişti, peki gerçekte bu parayı hak ediyor muydu?

Bugüne kadar 2 adet Jabra marka kulaklığım oldu. Bunlardan bir tanesi klasik telefon görüşmeleri için otomobilde kullandığım eski model bir kulaklıkken, diğeri 2 sene kadar önce satın aldığım yine “kablosuz” ancak iki kulaklığın birbirine kablo ile bağlandığı Jabra Sport Pace idi. Fitness, bisiklet ve koşuya ayırdığım zamanlarda Sport Pace ile yaşadığım sıkıntı, iki kulaklık arası kablonun bazen tshirt’e takılarak kulaklıkları yerinden çıkarmasıydı. Bir de kulak yapımdan mıdır bilmiyorum ancak kulak kepçesi arkasından gelen kısmı tam oturttuğumda sol kulağıma tam yerleşmiyordu.

İşte bu nedenlerden ve iPhone kullanmamdan dolayı Airpods bakmaya başladım. Airpods’un 2. nesli başta su geçirmezlik nedeniyle ve aktif gürültü engelleme özelliklerinin olmaması nedeniyle elendi. Bir sonraki alternatifi ise Airpods Pro idi. Aralık 2020’deki yaklaşık 2000 TL’lik fiyatını hak edip etmediğini araştırmaya başladım. Karşısına birçok rakip koyduğum Airpods Pro’nun sonunda rakibini buldum: Jabra Elite Active 75t.

Ses teknolojilerinde yaklaşık 150 yıllık bir geçmişi bulunan GN Group altındaki Jabra, ülkemizde de uzun yıllardır var (Ben Jabra marka ilk kulaklığımı 2007 yılında almıştım). Birçok ürünü ile Red Dot Tasarım Ödülü dahil olmak üzere ödüller alan Jabra Elite Active 75t ile Airpods Pro ile yarışabilecek bir ürün çıkardı. Bir önceki modeli olan 65t’nin üzerine kendisini adeta 2 kat geliştiren 75t’nin aslında iki modeli bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Elite 75t, diğeri ise Elite Active 75t. İki model arasındaki temel 2 farktan birisi, şarj kutusunun kablosuz şarj olabilmesi diğeri ise “Active” olanın isminin hakkını verircesine spor yaparken ihtiyaç duyacağınız su ve toza dayanıklılık seviyesinin daha yüksek olması.

Şimdi sizlere neden Airpods Pro yerine Jabra Elite Active 75t tercih ettiğimi maddeler halinde sıralayayım:

Yukarıdaki tabloya ek olarak, araştırmalarıma göre telefon görüşme seslerinde Airpods Pro biraz daha iyi, ancak Jabra özellikle dinlediğiniz müzik kalitesinde (özellikle baslarda) çok çok daha iyi. Ayrıca son kademedeki ses yüksekliği konusunda da Sennheiser’ın da dahil olduğu büyükçe bir listede birinci gelmiş bir kulaklık. Yine Airpods Pro “hey Siri” diyerek Siri’yi aktif etmenize imkan tanırken, Jabra’da bunu uygulama üzerinden bir tuşa atamanız gerekiyor. Uygulama demişken Jabra’nın öne geçtiği bir konu da, uygulaması üzerinden hazır ön ayarlar (preset) ya da kendi oluşturacağınız EQ ayarları ile kulaklığınızı müzik zevkinize göre kişiselleştirebilmenize olanak sağlıyor.

Tabloda her iki telefonun da aktif gürültü önleme sisteminin olduğunu göreceksiniz. Aslında birkaç ay öncesine kadar Jabra’da bu özellik yoktu ancak firma bir yazılım güncellemesi ile bu iki kulaklığa da ücretsiz olarak bu özelliği açtı. Günümüzde bu tarz şeylerin parayla satılmasına o kadar çok alıştık ki, insana gerçekten garip geliyor. Sırf bu yüzden markaya olan güvenim Apple’a göre daha fazla diyebilirim. Apple’ın telefonlarını yazılımla bilerek yavaşlattığına yönelik Amerika’da açılan bir davayı kaybettiğini ve telefon sahiplerine tazminat ödemek zorunda kaldığını hatırlatayım (bir iPhone kullanıcısı olarak).

Listede “Airpods 2. nesil” bulunmuyor, çünkü birçok özellikte bu üçlünün gerisinde kalıyor. Ancak bu üçlü arasında seçim yapacak olursanız:

  1. Sizin için telefon görüşmeleri önemli, müzik kalitesi başta olmak üzere diğer hiçbir şey önemli değilse: Airpods Pro
  2. Sizin için fiyat, müzik kalitesi ve şarj çok önemli ise: Elite 75t
  3. Sizin için telefon görüşmelerindeki ses kalitesi çok önemli değil ancak geri kalan her şey çok önemli ise: Elite Active 75t

Umarım seçimlerinizde yardımcı olacak bir yazı olmuştur.

Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.