Kia Sorento & Offroad – III. Tavan Sepeti

Yayınlandı: 03 Ocak 2019 / Arazi Araçları, Off-Road

Sorento ile geçen 1 yıldan sonra sıra geldi diğer eksiklere… Biliyorsunuz aslında bir motosiklet kullanıcısıyım ve 2008 yılında yaptığım motosiklet kazasından sonra motosikletsiz kaldığım dönemde offroad’a merak salmıştım. Haliyle benim için otomobiller ve 4×4’ler ikinci sırada geliyor. 🙂 Kıştan kışa bindiğimi de varsayarsak, eksikleri tamamlamak için neden 1 sene beklediğimi açıklar sanırım.

Sorento’ya (nam-ı diğer Sorentosaurus) tavan sepeti uygulaması için uzun zamandır araştırma yapıyordum. Nasıl karar verdiğimi ve nereden satın aldığımı paylaşarak sizlere yardımcı olmak isterim.

Öncelikle tavan sepeti için yerli ve yabancı seçenekleriniz olabiliyor. Ben fiyatları nedeniyle yabancı seçenekleri hiç düşünmedim (mesela Thule’un bir modeli 2.750 TL civarındayken, birebir yerli üretimi 550 TL idi), çünkü alt tarafı görsellik ve sis farlarının tepede tek başına sırıtmaması için alıyordum. Yerlide karşıma İstanbul’da çıkan iki seçenek vardı. Bir tanesi Özcan Tavan Sepeti ( http://www.ozcankoruma4x4.com ) diğeri de http://www.tavansepeti.com/tr/ adresinde hizmet veren Küçükçekmece’deki bir firma.

Yeni yıla girdiğimiz 1 Ocak günü her iki firmayı da aradım ve o gün açık olan TavanSepeti.com sitesinin fiziksel atölyesine gittim. (Öncesinde internette fiyatlarını araştırmıştım ve hemen hemen aynı fiyatta olduklarını gördüğüm için çok da kritik değildi hangi firmadan aldığım.) Şimdi şunu bilmenizde fayda var, tavan sepeti ile bitmiyor iş. Aracınızın tepesinde sağ ve sol arkadan öne doğru uzayan tavan rayları yoksa önce onu satın almanız gerekir. Birçok 4×4’te bu raylar bulunduğundan (Sorento’da da var) buna gerek kalmadı, ancak bir de onları kesen “ara atkısı” adı verilen ve asıl sepetin üstüne oturduğu aluminyum taşıyıcılar var ki, işte onları satın almanız gerekiyor. Özellikle internetten sipariş verecekseniz ara atkılarının dahil olup olmadığını öğrenin, dahil değilse de sepetinize onları da eklemeyi unutmayın.

Ara atkıları ve tavan rayı ile birlikte aracınızın tavanında # işareti benzeri bir şekil oluşmuş olmalı. Tavan sepeti tam onun üzerine biraz ilkel bir yöntem ile bağlanıyor. Pahalı olan yabancı üretimlerde de böyle midir bilmem ama iki ucu vidalı basit bir demir çubuk ile bağlantı yapılıyor. Sağlamlığına laf etmesem de üreticisi ben olsam başka bir yöntem bulurdum diye düşünüyorum.

Önde 4 arkada 2 tane sis farı yuvası olan tavan sepetinin önünde bir rüzgarlık olsa da 80-90 km üzerine çıktığında uğuldadığını bilmenizi isterim (yine yabancılarda belki bu aerodinami daha iyi hesaplanmıştır). Son olarak bana maliyeti, ara atkıları ve montajı ile birlikte (biraz pazarlıkla) 650 TL oldu, bu da benim için bir tavan sepetine verilebilecek makul bir rakamdı.

Şimdi sırada sis farları ve vinç var… Takibe devam!

Onur

yorum
 1. GomodoEjderi dedi ki:

  Merhaba, sis farı ve vinç uygulaması yaptınız mı?

  • Onur Özdemir dedi ki:

   Merhaba, tavan sepetinden başka bir değişiklik yapmadım. Satın aldığım sis farını karavanıma taktım.
   Şimdilerde eski bir Cherokee bakıyorum. Sorento gerçekten beklenenin üzerinde bir araç ancak arazi için biraz daha kabiliyetli bir araca ihtiyaç var 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.