Yeni başlayanlar için dolma kalem seçimi

Yayınlandı: 26 Ocak 2019 / Yaşam

Yıllardır girdiğim toplantılarda dolma kalem kullananlara karşı bakışım hep farklı olmuştur. Daha önce kol saatleri ile ilgili yazdığım yazıda da yer aldığı gibi “bir eşyanın ruhunun olması” beni daima cezbetmiştir. İşte dolma kalemler de uzun yıllar kullanabileceğiniz ve sizden sonrakilere hediye olarak verebileceğiniz ya da anı olarak bırakabileceğiniz eşyalardandır.

Dolma kalemler her ne kadar mantık olarak bana uygunsa da kullanılışta ne kadar uygun olup olmadığını anlamak için uygun fiyatlı dolma kalemleri araştırmaya başlamıştım. Bu araştırmalarım sonucu belirlediğim anahtar noktaları sizlerle de paylaşmak isterim.

Dolma kalem denilince yaşı biraz geçkinlerin aklına Scrikss ya da Cross gelirken; yaşı daha genç olanlar da muhtemelen LAMY markasını düşünecektir. Ben de herkes gibi ilk bu markaları araştırırken, derya deniz bir konu olduğunu bilemezdim.

Öncelikle dolma kalemlerle ilgili bir tespitimi söyleyeyim; “birçok marka kafa karıştırıcı isme sahip”.  Örneğin “Pelikan” markası Alman malı iken, “Scrikss” Türk malı ya da “Pilot” Japon malı iken “Kaweco” Alman malı 🙂 Beni oldukça şaşırtan bu ilk konudan sonra gelelim sizlere önerilerime:

  1. Birçok dolma kalemin kullanımı sağ ya da sol ele göre değişiyor. Alırken buna dikkat edin. Diğer yandan Pelikan Twist gibi bazı modellerde bu konu fark etmemektedir.
  2. Dolma kalemi bir kere alıp geçiyorsunuz ancak kullanmaya devam ettikçe kartuşlar ayrıca maliyet kalemi oluşturmaktadır. Lamy gibi özel kartuş kullanan kalemlerdense universal kartuş kullananları seçerseniz, bütçenizi zorlamamış olursunuz. Örneğin Scrikss ve Lamy kartuşlar arasında ortalama 3-4 kat fiyat farkı olduğunu belirtmiş olayım. Dolayısıyla kaleminizi seçerken bakmanız gereken bir diğer özellik de hangi kartuş tipine uyumlu olduğu.
  3. Şişe mürekkep kullanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda da aldığınız kalemin içinde pompasının olması sizi ekstra bir maliyetten kurtaracaktır. Ben sık sık toplantılarda yazmak zorunda kaldığımdan mürekkeple uğraşacak zamanım olmuyor. Dolayısıyla çok da derinlemesine bildiğim bir konu değil.
  4. Uzun vadede uç, pompa vs. gibi yedek parça ihtiyaçlarınız da oluşabilir. Yine Türkiye’de sık kullanılan markalara yönelirseniz, hızlıca temin etme şansınız olur.

Yukarıda saydığım bu maddeler ve ilaveten giriş paragrafında bahsettiğim yeni başlayacağım için “uygun fiyatlı olması” temel seçim kriterlerim arasında oldu. Elde kalan modelleri sıralayayım:

  1. Scrikss 53 – 33 – 35 vs: Scrikss marka kalemler yedek parça ve ulaşılabilirlik açısından Türk malı olması nedeniyle en başta geliyor. Satın alırken internet fotoğraflarına güvenmemenizi öneririm. Uzun süre kovaladığım bir modeli yakından gördüğümde “bu muymuş” demiştim ve vazgeçmiştim. Özellikle internette metal gibi görünen bazı modeller plastik olabiliyor, açıklamalarını iyi okuyun.

  2. Pelikan Pelikano – Twist: Yine ülkemizde yaygın markalardan biri de Pelikan. Pelikano ve Twist giriş seviyesi kalemlerinden ve oldukça renkliler. Dolayısıyla eğer takım elbise giymek zorunda değilseniz, Scrikss gibi ciddi görünen kalemler yerine tercih edebilirsiniz. Benim tercihlerimden biri olan Twist’in çeşitli renklerine görselden ulaşabilirsiniz.
  3. Kaweco Sport: Dolma kalemi taşıyacak bir çantanız ya da büyükçe bir cebiniz yoksa, Kaweco Sport tam size göre. Kapaksız halde minicik olan bu kalemi kullanmak için kapağını çıkarıp arkasına takarak ergonomik hale getirebilirsiniz.
  4. Jinhao X750: Pelikan Twist’in şirinliği dışında bir de takım elbise ile kullanabileceğim daha klasik bir kalemim olsun istemiştim. Jinhao, Türkiye’ye doğrudan ithalatı olmasa da AliExpress üzerinden kolaylıkla satın alınabiliyor. Scrikss’in yarı fiyatına edinebileceğiniz bir Jinhao’yu takım elbisenizi tamamlayan ve kullanışlı bir aksesuar olarak taşıyabilirsiniz. Çin malı olması sizi korkutmasın, fiyat/performans açısından çok başarılı bir kalem.
  5. Yiren 359: Lamy kalemler yukarıda saydığım özelliklerin çoğuna uymasa da görsel açıdan gayet başarılı olduklarını söylemek lazım. Yine AliExpress üzerinden alabileceğiniz bir Yiren 359 ile Lamy çakması ve onun kadar olmasa da kaliteli bir kaleme sahip olabilirsiniz 🙂

Yeni başladığım için satın aldığım bu ucuz dolma kalemler henüz beni “daha pahalısını almalıyım”a itmedi. Dolayısıyla toplamda 120 lira gibi bir fiyata (ki bunun 75 TL’si Türkiye’den aldığım Pelikan) 3 adet dolma kalemim oldu (Pelikan, Jinhao, Yiren). Eğer benim gibi eşyalarda ruha önem veriyorsanız, otomatik bir kol saatinden sonra bir de dolma kalem edinmenizi öneririm.

Ekleme:
Bu yazıdan 1 yıl kadar sonra evde bir “Parker” dolma kalem buldum. Kalem kartuşla çalışmadığı için ayrıca dolma kalem mürekkebi aldım. Sizlerle mürekkepler için de edindiğim bir bilgiyi paylaşmak istedim.

Şimdi öncelikle her mürekkep her dolma kaleme olmuyormuş. Mürekkepler “yaş” ve “kuru” olarak ikiye ayrılıyor. Kuru mürekkepler yaş mürekkeplere nazaran, özellikle adi kağıtlarda daha az dağılıyor ve daha kıvamlı. Dezavantajı, kalem içinde çabuk kuruması ve yine kuru olarak nitelendirilebilecek dolma kalemlerle (bazı Çin malı kalemler, Pilot gibi japon kalemleri vs.) beraber kullanıldığında mürekkebin az akması. Yaş mürekkepler ise yaş karakterli kalemlerle (Avrupa üretimi kalemlerin çoğunun ortak karakteri) kullanılırsa kusma sorunu gibi sorunlar oluşturabiliyor.

Kısaca kuru kaleme yaş mürekkep, yaş kaleme kuru mürekkep kullanmak gerekiyor. Örneğin, Lamy marka mürekkepler kurudur, kalemleri yaş karakterli. Pilot marka kalemler genelde kuru karakterlidir, ama mürekkepleri yaş.

Bu mantıkla, “Parker” marka kalemin İngiltere menşeili olduğunu öğrendim. Dolayısıyla Avrupa üretimi olduğundan “yaş karakterli” diyebiliriz. Bu nedenle “kuru karakterli” bir mürekkebe ihtiyacım vardı. Piyasada en çok bulunan ve fiyatı uygun olan kuru karakterli mürekkep “Pelikan 4001” olduğundan aldım ve kullanmaya başladım. Siyah rengi gerçekten efsane. Özellikle orta uçlu Pelikan kalemimden sonra ince uçlu Parker, takımı tamamlamamı sağladı.

Onur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.