Pürenli – Hera ve Balıklı Yaylaları doğa yürüyüşü

Yayınlandı: 30 Aralık 2018 / Geziler (Doğa Yürüyüşü - Kampçılık)

Hani birçoğumuz “dinlenecek sadece bir hafta sonumuz var” diye serzenişte bulunuruz ya, işte hem yürüyerek yorulacak ancak aldığınız keyiften dolayı da kendinizi oldukça dinlenmiş hissedeceğiniz bir parkur Pürenli – Hera (Hira) ve Balıklı Yaylası… İstanbul’a yaklaşık 240 km uzaklıkta olan Hera Yaylası yürüyüşüne, önce Gölyaka’da alışveriş yaparak başlayabilirsiniz.

Küçük bir yayla olan Hera Yaylası’na orman içerisinden geçen düz ve toprak yolda yaklaşık 4.5 km yürüyerek ulaşıyorsunuz. Yol boyunca çeşit çeşit mantar göreceksiniz. Eğer makro fotoğrafçılığını seviyorsanız bunları fotoğraflamayı unutmayın.

Ardından buradan 15-20 dakika sürecek bir yürüyüşle 1400 metre rakımdaki Pürenli Yaylası’na varıyorsunuz. Yolu yarıladığımız nokta olan Pürenli Yaylası’nda fotoğraflarınız arasında yer almasını isteyeceğiniz bir gölet ve etraflarında çam ağaçları var. Bu muhteşem doğa içerisinde iyice dinlenip, öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Pürenli Yaylası’ndaki yemek ve dinlenme sonrası, yer yer patikada yürüyerek Balıklı Yaylası’na doğru ilerleyeceksiniz. Burkulma ve sakatlıkları engellemek için bileğinizi saran bir bot tercih etmenizde fayda var. Yol genel itibariyle pek yorucu sayılmaz ancak yine orman içerisinden yürüyeceğiniz için üşüme ihtimaline karşın mevsimine göre yanınızda biraz kalın bir şeyler taşırsanız iyi olur.

Bu yürüyüşte tam bir daire çizerek tekrar başladığınız noktaya dönüyorsunuz ve böylelikle aynı yoldan geri dönmek zorunda da kalmıyorsunuz. Bu da yürüyüşü daha keyifli hale getiriyor.

Yaptığım yürüyüşten birkaç fotoğrafla yazımı sonlandırıyorum. Doğayla kalın!

Onur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.