Kışın doğa yürüyüşü yapacaklar için öneriler

Yayınlandı: 28 Aralık 2018 / Geziler (Doğa Yürüyüşü - Kampçılık)

Üniversite yıllarımdan bu yana (yaklaşık 20 yıldır), fırsat buldukça doğada oluyorum. Bazen motosikletle, bazen arabayla, bazen sadece sırt çantasıyla… Geçen yıllar bana doğada nasıl daha konforlu hareket edebileceğim konusunda tecrübe kattı. Örneğin doğada kot pantolonla gezmenin bana konfor sağladığını düşünürken, kışın yaptığım bir hiking (trekking’den farkını yazının sonunda paylaşacağım) sırasında ıslanan paçalarım neredeyse beni yürüyüşten soğutmuştu. İşte bu yazıda sizlere yeni bir doğa yürüyüşçüsünün kışın yürüyüş yaparken dikkat etmesi gereken kıyafet ve ekipman seçiminden bahsedeceğim.

Üst kıyafet tercihi
Yürüyüşe yeni başlayanlar, soğuktan korunmak için alışkanlık olarak kalın bir kazak üzerine mont giyerek çıkarlar. Bu da yürüyüş sırasında ısınan vücudun terlemesine karşın bir önlemimizin olmayacağı anlamına geliyor. Tek kat kalın bir şey giymek yerine yandaki fotoğrafta olduğu gibi katman katman giyinmek, vücut ısınızın yükseldiği evrelerde üzerinizdeki katmanları çıkararak vücut ısınızı dengelemenizi ve terleme nedeniyle oluşacak üşümeden korunmanızı sağlayacaktır.

Örneğin ben zor kış koşullarında; termal içlik üzerine bir polar sweatshirt, onun üzerine windstopper ya da softshell adı verilen rüzgar kesici ince bir mont, onun da üzerine yürüyüş montu giyiyorum (temsili görseller yan tarafta).

Ayrıca kışın yağmurluk, eldiven ve bere de olmazsa olmazlardan. Bere ve eldivenin yine termal olanlarını seçmeniz faydanıza olacaktır (Deri eldivenler çok su tutar ve kuruması zordur).

Pantolon tercihi
Kot pantolon pamuklu olup çabuk ıslanır ve kuruması çok zordur (doğada pamuklu giymeyi unutun!) ayrıca sert olduğu için rahatsızlık verir. Bu nedenle mümkünse, eğer daha çok doğa yürüyüşüne katılmak istiyorsanız bir yürüyüş pantolonu edinmenizde fayda var. Bu pantolonların özellikleri arasında su geçirmezlik, çabuk kurumak, esnek ve rahat olmak gibi maddeler sayabiliriz. Bir süre sonra rahatlığına öyle alışacaksınız ki günlük hayatta bile giymek isteyeceksiniz.

Doğa yürüyüşü botu tercihi
Botlar, yer yüzeyi ile iletişimimizi sağlayan bir parça olduğundan eğer düşmeden konforlu bir şekilde yürümek istiyorsak olması gereken önemi vermeliyiz. Kışın takdir edersiniz ki su geçirmezlik özelliği, en önemli özellik olarak öne çıkıyor. Birçok markanın kendi teknolojisi ile ürettiği su geçirmez botlar mevcut. “Goretex” teknolojisi bunların en bilineni ve birçok markada Goretex ayakkabı mevcut. Bunun yanı sıra benzer yapı ile markalar kendi teknolojilerini de sunmaktalar (Örneğin Columbia Omni Tech). Ayrıca yürüyüş botunuzun bileği saran uzun bot olması sakatlanmaların önüne geçmek için çok önemlidir. (Goretex için “nefes alan kumaş” diyebiliriz. Su geçirmez özelliğinin yanı sıra, içerideki teri dışarı atarak ayaklarınızın kuru kalmasını, dolayısıyla üşümemenizi sağlıyor. Sadece bot değil, kıyafetlerde de Goretex özelliği bulunabilmektedir.)

Çorap
Yine pamuklu çorap da diğer pamuklu kıyafetler gibi çabuk nem toplar ve zor kurur. Dolayısıyla bir süre sonra sizi üşütmeye başlar. Emin olun üşüyen bir ayakla yürüyüş yapmak çok kötü bir deneyim olacaktır. Doğada termal ürünler kullanmanızı öneririm.

Tozluk
Kışın yapılan yürüyüşlerin en sıkıcı yanı da eve gittiğinizde paçalarınızdaki çamuru temizlemektir. Paçalarınızı saracak bir tozluk ile bunu engelleyebilirsiniz.

Baton
Baton size hem su geçişi gibi zor parkurlarda destek olacak, hem de yürüyüşün getirdiği eklem ve kaslarınıza binen yükü azaltacaktır. Çeşitli araştırmalar, baton kullanımının, her adımda 5 ile 8 kg. arasında bir yükü bacaklarımızdan aldığını göstermektedir. Bu, düz bir zeminde bir saatlik bir yürüyüş sırasında yaklaşık 13 tonluk bir yüke, yokuş aşağı yürürken ise 34 tonluk bir yüke eşittir.

Su şişesi/matara
Yürüyüşler sırasında su kaybedeceğiniz için yanınızda mutlaka su taşımalısınız. Her zaman bir matara sahibi olmak pet şişe ile su götürmekten daha iyidir. Pet şişeler dayanıksız olduğundan bir süre sonra çöpe dönüşmekte ve doğada yürüyüş için doğayı kirletmeye neden olacak atıkların artmasına sebebiyet verebilirsiniz.

Burada yazılanlar dışında; sırt çantası, düdük, çakı, pusula, çakmak, sırt çantası, ek gıda, ilk yardım kiti, güneş gözlüğü, güneş/dudak kremi, el feneri gibi ekipmanlar da doğada ihtiyaç duyulabilecek ekipmanlar arasındadır. Eğer bir doğa yürüyüşü grubu ile rehber eşliğinde yürüyüş yapıyorsanız bunların bazılarını yanınızda bulundurmanıza gerek olmayabilir.

Doğa yürüyüşü türleri hakkında birkaç bilgi ile yazımı bitirirken; ürünler hakkında fikir alışverişinde bulunmak ya da kullandığınız ürünleri önermek için yorumlarınızı bekliyorum. Hem bu sayede başka arkadaşlarımıza da yol göstermiş oluruz.

Onur

Hiking
– Önceden belirlenmiş, patika benzeri rotalarda yapılır
– Çoğunlukla günübirliktir
– Asıl amacı doğada yürüyüş yaparak doğal güzellikleri gezmek ve görmektir.

Trekking
– Zorlu doğal şartlarda, çoğu zaman harita ve pusula ile yapılır
– Parkurun bitmediği durumda, çadırlar kurulur ve doğada konaklanır
– Asıl amacı, doğayla mücadele etmektir ve yürüyüşü tamamlamaktır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.