Bir beyaz yakalı evi hobisi: Akvaryum

Yayınlandı: 02 Haziran 2020 / Yaşam

Covid19 döneminde fark ettim ki tüm hobilerim “outdoor”. Dolayısıyla çok sıkıldım diyebilirim 🙂 Çoktandır aklımda olan “bir evcil hayvan edinme” isteğiyle birlikte “indoor” bir hobi yaratmaya çalıştım (Bir zamanlar birlikte yaşadığım, şimdilerde Ankara’da ailemle yaşayan Alex isimli bir köpeğim olduğu için kedi ve köpek düşünmedim).

Yasakların kalkmasından 2 hafta kadar önce, hem home-office çalıştığımda hem de gezdiğimde sorun olmayacak bir evcil hayvan arayışına girdim. Papağanlardan, Guinea Pig’e kadar her şeyin artı ve eksilerine baktım, sonra kararımı verdim: Betta balığı 🙂

Yazın özellikle her hafta sonu, izin döneminde minimum 1-1,5 hafta seyahatte oluyorum. Dolayısıyla sıcak kanlı hayvanların hiçbiri bana uygun olmazdı. Sırf biraz zaman geçirip eğleneceğim diye, hiçbir sıcak kanlı hayvanın mutsuz olmasını istemedim. Geriye kalan seçenek akvaryumdu… Akvaryumda beslemesi en kolay balıklardan biri de şüphesiz “betta”lar.

Kimdir bu Betta? 

Tayland’da pirinç tarlalarının dibindeki bataklıklarda yaşayan, çoğunlukla böcek, sinek vs. yiyen bölgeci bir balık diye tanımlayabiliriz. “Bölgeci” olması sebebiyle, kendi bölgesindeki canlıları düşman olarak algılıyor ve onlarla kavga ediyor. Hatta Tayland’da maalesef Betta Dövüşleri bile yapılıyor.

Cam bardakta bile bakılır mı?

Birçok petshop’ta cam bardaklarda bettalar görürsünüz, ama bu demek değildir ki bardakta betta beslenir. Hatta bırakın bardağı, fanusta bile beslenmez. Hatta bırakın bettayı, fanusta hiçbir balık beslenmez. “neden” diyecek olursanız, fanuslar yapıları itibariyle bombeli olduklarından, zaten yaklaşık 360 derece gören balıkların gözleri iyice bozuluyor ve şaşılık gibi sorunlar yaratabiliyor. Dolayısıyla bardak ve fanuslar olmaz. Ayrıca bardak kadar küçücük bir alanda beslenmeye çalışılması da tamamen eziyet. “ama yaşıyor” diyebilirsiniz, ancak sizi de 4-5 m2 bir odaya kapatıp, yemeğinizi suyunuzu verseler siz de yaşarsınız. Yaşamak denirse… (Bettalar bölgeci balık olduklarından aynı ortamda 2 betta bulunamıyor, hatta birçok balık türüyle de kavga edebiliyorlar. Dolayısıyla petshop’ta her bir betta için ayrı bir akvaryum yapma imkanları olmadığından bardaklarda tutuyorlar)

Nedir bettaların özelliği?

Bir kere birçok balıktan farklı olarak havadaki oksijeni de kullanabilecekleri bir soluk alma yapıları var. Yani neredeyse biz insanlar gibi havadaki oksijeni kullanabiliyorlar. Ayrıca doğal yaşam alanları olan bataklıklardan dolayı, genetik olarak zorluğa alışkınlar. Dolayısıyla su değişimini ya da akvaryumu temizlemeyi aksattığınızda hemen hasta olmayan bir yapıları var.

Bir miktar fazla yem attınız diyelim, hepsini bir anda yiyecek kadar obur da değiller ya da bir gün yem vermeyi unuttunuz diye de açlıktan ölmüyorlar.

Yaşayabildikleri su sıcaklığı aralığı çok geniş. 22-28 derece aralığında yaşayabiliyorlar ancak en uygunu 23-24 dereceler.

Bataklık dibinde güneş gördükleri mi var sanki gariplerin… Bu nedenle aydınlatma ihtiyacı da az olan balıklardan. Hatta eğer akvaryumda bitki olmayacaksa, gün ışığı bile yeterli olabilir. Tabi o görkemli renklerini görmek isterseniz aydınlatma şart. Ben şerit led aldım ve bir otomatik zamanlayıcılı priz ile kullanıyorum.

İyi ama nasıl bir ortam hazırlamalı?

Ona, doğal yaşamına benzer bir ortam hazırlamanızı öneririm. En az 25-30 litrelik, bol bitkili bir ortam hazırlayabilirseniz bettanızın mutlu olacağına emin olabilirsiniz. Şimdi biraz detay vereyim:

Akvaryum: İnternette sıfır ya da ikinci el alışveriş sitelerinde bolca akvaryum bulabilirsiniz. Akvaryum hobisine sahip birçok kişi, zamanla akvaryumunu büyütüp, eskisini satmakta. Koyacağınız yerin ölçüsüne göre minimum 25-30 litrelik dikdörtgen bir akvaryum alırsanız, gezeceği bolca yer olacaktır.

Bitki: Ben iki çeşit bitki ve bir çeşit ağaç parçası ile dizayn ettim. Ağaç olarak aldığım “mangrow kökü” suya hafif sarımtrak bir renk veriyor. Bu da bettaların yaşam ortamına benziyor. Yine uğraşacak çok zamanım olmaması nedeniyle arka tarafa “elodea” isimli bitkiden (arkada uzun olanlar), zemine ise “java moss” yosun türünden serpiştirdim. Java moss, bir yosun türü olduğundan dilerseniz bir arada durmalarını isterseniz plastik tel halı kaydırmazlarınan ya da tel sinekliklerden kare parçalar kesip arasına koyabilirsiniz. Hızlı büyüyüp, üzerini saracaktır.

Kum: “Hagen” markası ile zamanında isim yapmış (Selpak mendil gibi), siyah kuvars kum kullandım. Akvaryumun arkasına yapıştırmak için kestiğim siyah fon kağıdı ile birlikte bir bütün oldular ve yeşil bitkiler öne çıktı. Açık renkli bir betta da alabilirsem kontrastların oluşturduğu harika bir akvaryum olacaktır.

Filtre: Bettalar durgun suları sevdiği için piyasada “pipo” filtre adıyla bilinen, dışı sünger kaplı mantığı çok basit bir filtreleme sistemi kullandım. İç filtre ya da büyük dış filtreler içeride çok fazla akıntı yaratacağından balık yüzmekten yorulacaktır. Pipo filtrelerin harici bir motoru olmayıp, hava motoruyla birlikte çalışmaktadır.

Hava Motoru: Burada makbul olan sessizliktir. 🙂 Resun markasının Air 1000 modelini araştırarak aldım. Gayet sessiz ve ufak akvaryumlar için fiyat/performans ürünü.

Yem: Sera, Terra vs. gibi birçok kaliteli markanın yemleri mevcut. İster pul ister granül yem alabilirsiniz. Hatta bu balıklar etcil de sayılabileceğinden (böcek, sinek yedikleri için) ara sıra canlı yem olarak satılan yemlerden de verseniz iyi olur.

Diğer balıklar: Betta’lar bölgeci balık olduklarından, kolay kolay diğer balıklarla uyum sağlayamazlar. Hatta birçok balık için tehdit oluştururlarken, lepistes gibi balıklar da kendisine tehdit oluşturur (lepistesler bettaların kuyruğunu yiyor). İnternet araştırmalarımda çöpçü ve vatoz ile yaşayabildiklerini okudum ancak birkaç akvarist bana çöpçü ve vatoz gibi hızlı hareket eden balıkların bettayı strese sokabileceğini, dolayısıyla kendini kasarak rahat rahat dolaşmama ihtimali olduğunu söylediler. Alternatif olarak dipteki artık yemleri ve çürümüş yaprakları yemesi için “elma salyangozu” aldım. 24 saattir daha net anlıyorum ki, o çok uyuşuk elma salyangozuna bile arada gidip gözünü diken bu hayvan gerçekten çöpçü ve vatozlara rahat vermezmiş. 🙂

Yukarıda yazdıklarım, bir bettanın huzurla yaşaması için akvaryum içinde olmazsa olmazlardır. Bunun dışında su düzenleyici (musluk suyundaki ağır metallerin çökmesini sağlıyor), balığı yakalamak için kepçe, ekstra vatoz ve çöpçü balığı gibi balıklardan olacaksa dip yemi, aydınlatma ışığı, ısıtıcı (yazın çok sorun olmasa da kışın çok önemli) vs. de alabilirsiniz.

Umarım ufaktan akvaryumlarla ilgilenmek isteyenler için faydalı bir yazı olmuştur.

Balığınızla birlikte sağlıklı günler dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.