Parlasın dodikler!

Yayınlandı: 19 Nisan 2020 / Otomobil

Sanırım bugüne kadar hiçbir arabamla ilgilenmediğim kadar Mini Cooper’ımla ilgilendim. Bunun iki nedeni var:

Birinci neden, araç “tenteli” bir cabrio olduğu için, özellikle tente kısmının ekstra bakım gerektirmesi.

İkinci neden ise, koronavirüs nedeniyle evden çalışmak sonrası yapabileceğim tek aktivitenin arkadaşlarla buluşma, sinemaya gitme vb. aktiviteler yerine arabamla uğraşma aktivitesi olması.

Serinin sıradaki yazısı “dodik temizleme” sizlerle…

“Dodik” denilen kavramı ilk olarak arazi aracı sahipliğimde öğrenmiştim. En çok karıştırılan 3 parçadan söz edecek olursak:

  1. Paçalık: Yanda gördüğünüz beyaz aracın altındaki siyah parça “paçalık” diye geçiyor (evet haklısınız bence de çamurluk bu olmalıydı, sonuçta çamur sıçaramasını engelleyen ilk parça bu).
  2. Çamurluk: Araca yandan baktığınızda lastiklerin hemen üstünde görünen, bagaj ya da kaputun bitiminden başlayan parça çamurluktur.
  3. Dodik: Başta arazı araçları olmak üzere, bazı araçlarda çamurlukların tekerleklere bakan tarafında bulunan siyah (ya da gövde rengi boyanmış) plastik parça.

Birçok araçta olduğu gibi Mini Cooper’da da dodikler siyah plastikten imal edilmiş ve çizilmesinin yanı sıra aracın yaşı itibariyle solabilmekte.

Benim aracımda da solmuş durumda olan dodiklere bir çözüm bulmak için Google’da kısa bir araştırma yaptım ve Auto Finesse markasının Revive Trim Dressing isimli plastik koruyucu ürününü aldım. Ürün hakkında yorumlarda birkaç ay geçmesine rağmen hala solmuş olan dodiklerin simsiyah parladığını okumuştum.

Ürünü kullanmak çok kolay… Bir parça sünger ya da mikrofiber bez üzerine az miktarda döküyor (oto pastası gibi bir kıvamı var) ardından uygulayacağınız yere ilkin dokundurup dağıtarak, ardından da yumuşak hareketlerle sıvayarak yayılmasını sağlıyorsunuz. Uygulaması gayet kolay ve zahmetsiz bir şekilde ilgili yerlere sürülebiliyor.

Aslında dodiklerin yarısında kaldığımda fotoğraflasam daha iyi olacaktı ancak maalesef atladım. Plastik marşpiyellere sürmeden önce birkaç fotoğraf çektim, farkı rahatlıkla görebilirsiniz.

Sevgiler.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.