İkinci el “…….” alınır mı? (noktalı yere istediğinizi koyabilirsiniz)

Yayınlandı: 25 Mart 2018 / Yaşam

Yaşınız yetiyorsa, bundan 20-25 sene öncesini hayal edin. Eğer sizden büyük kardeşiniz ya da yakın bir akrabanız varsa ona küçük gelen ve tertemiz olan kıyafetler adeta yeni gibi giyerdik. Arkadaşlarımızın bisikletlerine özenir, “keşke bizim olsa” derdik ve hatta o an “al senin olsun” dese eminim sıfır olup olmamasına bakmadan hemen alır binerdik.

Peki şimdi ne oldu da “ikinci el ürünler”e bu kadar soğuk duruyoruz.

Öncelikle “ikinci el” ve “kullanılmış” konularını ayıralım. Her ikinci el, kullanılmış anlamına gelmiyor. Şöyle ki, gidip bir otomobil bayisinden plakası ilk kez sizin adınıza kesilecek bir araba aldınız. Ertesi gün acil nakit ihtiyacından dolayı satmanız gerekti. Buna ikinci el diyebiliriz ama “kullanılmış” diyebilir miyiz? Hadi olsun olsun “az” kullanılmış deriz.

İşte internet, binlerce bu “az kullanılmış” ürünlerle dolu. Üstelik sıfır olarak alabileceğiniz ürünlerin yanında %20-%30’lara varan indirimle satılıyor (Daha fazla kullanılmış ürünlerde bu oran %50’ye kadar çıkıyor) Ben açıkçası bir ürün almadan önce internette bu tür ürünleri araştırıyor ve alışverişimden maksimum faydayı sağlamaya bakıyorum.

Birkaç örnekle somutlaştırmak gerekirse;

  • 1800 TL değerinde fotoğraf makinesi + yaklaşık 2500 TL değerinde bir objektifi, sadece 300-500 civarı çekim yapmış birinden 2500 TL’ye satın aldım. 1800 TL (%42) kar etmiş oldum. (diğer yandan ilgili satıcı da o paraya kendi istediği bir başka fotoğraf makinesini aldı, herkes mutlu oldu 🙂 )
  • İlk fotoğraf makinem olan Canon EOS 350D’yi de yine sıfırı 1200 TL iken 650 TL’ye almıştım. 550 TL (%46) kar etmiş oldum.
  • Daha ucuz bir örnek olsun; bisikletime aldığım arka dişli (ruble) mağazalarda 120 TL civarı iken, sıfır aldığı bisikletin üzerinde gelen ve daha iyisiyle değiştirmek isteyen birinden kargo dahil 60 TL’ye aldım. 60 TL (%50) kar etmiş oldum.
  • Bisiklet demişken; şu anki yol bisikletimi bırakın kullanılmışı, jantları hasarlı bir şekilde aldım. Sıfırı 1500 TL olan bisikleti jantları hasarlı olarak 450 TL’ye aldım. Üzerine 450 TL’ye çok beğendiğim Shimano marka jant satın aldım. Yani toplamda 900 TL’ye 1500 TL’lik bisiklette olmayan jantlarla birlikte bir bisikletim olmuş oldu. Kağıt üzerinde karım 600 TL (%40) görünse de, daha kaliteli jant kullanıyor olmam da ekstrası oldu.

İkinci el aldığım motosikletlerim (sadece bir kez sıfır km aldım – Honda CBR650F – çünkü beğendiğim motosiklet o yıl ilk defa çıkmıştı), ikinci el aldığım arabalarım (yine bir kez sıfır km aldım – BMW 1.16 ed – ve o da o yıl ilk kez çıkmıştı 🙂 ) ve daha sayamayacağım birçok ürün için önce ikinci el (kullanılmamış ya da az kullanılmış) bakıyorum.

Giyim konusuna gelirsek; hijyen önemli bir konu olduğundan “kullanılmış” ürün tavsiye etmiyorum. Ancak özellikle yurt dışı ve internetten alışverişin yaygınlaşması nedeniyle piyasada bol miktarda küçük ya da büyük geldiği için “ikinci el” ve “kullanılmamış” satılan ürünler var. Örneğin geçenlerde denk geldiğim bir bisiklet ayakkabısı, sıfırı 350 TL civarındayken sahibi tarafından 200 TL’ye satılıyor (yurt dışından alınmış ve sıfır kutusunda). Biliyorsunuz yurt dışından alınan sıfır ürünler daha uygun fiyata gelebiliyor. Bir de o ürünün ikinci ele düşmüş olmasından dolayı elde edeceğiniz avantajı hesaba katarsak, ne kadar uyguna alabileceğinizi siz düşünün.

Özetle, ikinci elden korkmayın. Paranızı sokağa atmayın 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.