Pantolon üzerine korumalı pantolon: Revit mi Spidi mi?

Yayınlandı: 25 Şubat 2018 / Ekipmanlar, Motosiklet

Motosiklet ile işe gidenler, ne kadar keyifli bir şey olduğunu iyi bilirler. İşe motosikletle giderken, serviste ya da toplu taşıma aracında uykudan içi geçenlere karşın, ofise vardığınızda çok daha dinç olarak güne başlarsınız. Elinizde kask, sırtınızda motosiklet montunun karizmasını hiç hesaba bile katmıyorum 🙂

İşe motosikletle gitmenin bana kalırsa tek ve en büyük handikapı pantolon giyip çıkarmak konusunda yaşanıyor. Birçok iş yerinde soyunma odası olmadığından tuvalette giyinmek zorunda kalmak biraz sıkıcı ve pek hijyenik değil (yine de kurtarıcımız oluyor). Diğer yandan işe eğer takım elbise ile gidiyorsanız ceket ve pantolonu orada bırakmak da gerekiyor. Hadi ceketi sandalyenin tepesine asarsınız da, eminim hiçbir yönetici askılıkta sarkan bir pantolonu görmekten memnun olmayacaktır. Bazı ofislerde kapalı elbise dolapları olduğu için pantolonu da oraya asarak bu durumdan da kurtulduğunuzu varsayalım. Son olarak her sabah ve akşam pantolonu çıkarıp, korumalı motosiklet pantolonunuzu giymenin yaratacağı kısa da olsa zaman kaybı var. Özetlersek;

  • Soyunma odası eksikliği
  • Askı dolabı eksikliği
  • Zaman kaybı

İşte bu nedenler beni kumaş ya da kot pantolon üzerine giymek üzere korumalı bir pantolon almaya itti. Bu arada illa da kumaş pantolon değil kot pantolonla bile işe gidiyor olsanız koruma işini dizlik ile kurtarabilirsiniz ancak yakalanacağınız olası bir yağmur kot pantolonunuza renk değişikliği yaratabilir (bu arada içi Kevlar diye bildiğimiz çok hafif karbon kökenli, çok sağlam liflerden oluşan malzeme ile yapılmış pantolonlar, ne kadar rahat olursa olsun gün içinde ofiste çalışırken sizi zorlayacaktır).

Pantolon üzerine giyilecek motosiklet pantolonlarının en büyük özelliği yanlardan açılan fermuarlara sahip olmasıdır. Bunun için araştırmalarım beni 2 seçeneğe yöneltti; bunlardan birisi Spidi Superstorm, diğeri Revit Axis.

Revit Axis

Revit, kalitesine çok güvendiğim bir motosiklet tekstil markasıdır. Tercihlerimde ilk sıralarda yer alan bu markanın yandan fermuarlı pantolonu olan Axis, her iki yandan da açılan çift fermuarlı sisteme sahip. Bu çift fermuarlı sistemin avantajı ve dezavantajı var. Avantajı şu ki, hem yukarıdan aşağı hem de aşağıdan yukarı fermuarı kapatabilir ya da açabilirsiniz. Yani sizin için hangisi kolaysa o yöntemi tercih edebilirsiniz. Yine çift fermuarlı sistem sayesinde pantolonunuzun cebine yukarıdaki fermuarı indirerek çok rahat ulaşabilirsiniz. Ancak dezavantajı, mutlaka pantolon giyer gibi ayağınızı paçasından geçirmeniz gerekiyor.

Fermuarları ister yukarı tarafta, ister aşağı tarafta, isterseniz orta tarafta bir araya getirerek ayağınızı geçirebilirsiniz. Sizin için hangi yöntem daha basitse onu deneyebilirsiniz. (Nasıl giyildiği hakkında videoyu şurada izleyebilirsiniz)

Spidi Superstorm

Yaklaşık 1 yıldır takip ettiğim ürün olan Spidi Superstorm, yine çift taraftan fermuarlı olmasına rağmen tek fermuar sistemine sahip. Fermuar bel tarafından takılıyor ve aşağıya doğru kapanıyor.

Tek taraflı fermuarın avantajı, tamamen fermuarları açıp hiç bacağınızı bir yerden geçirmek zorunda kalmadan bir bebek tulumu gibi kapatabilmenizdir. 🙂 Giyerken komik görünen bu durum, rahatlık konusunda benden 5 yıldız alıyor.

İki modeli karşılaştırarak anlatmaya devam edeyim:

  • Revit’in çift fermuarlı sistemi, içteki pantolon cebine kolay ulaşmanızı sağlıyor.
  • Spidi’nin tek fermuarlı sistemi, giyerken kolaylık sağlıyor.
  • Revit’in kumaşı Spidi’ye göre daha kalın. Ancak her ikisi de sürtünmeye karşı dayanıklı (Revit 600D kumaş, Spidi poliüretan kaplamalı Tenax kumaş).
  • İkisi de su geçirmiyor.
  • Her ikisinde de diz korumaları fiyata dahil.
  • Fiyat demişken 2018 fuar fiyatları (Euro 4,67) Revit 700 TL, Spidi 520 TL. Spidi’de aynı fiyata taksit de yapılırken Revit’in fiyatı nakit-tek çekim için geçerli, taksitte üzerine vade farkı koyuluyor
  • Ölçülere gelecek olursak, Revit’te Medium beden giyiyorsanız Spidi’de Large beden olacaktır (Spidi’nin kesimleri hep dar olmuştur, bu nedenle montlarında da benzer şeyler geçerli).

Son olarak benim tercihim fiyat/performans dolayısıyla Spidi oldu. Ancak her ikisi de alınası pantolonlar olduğundan, bence ikisini de deneyip hangisini daha rahat giyip çıkarabilecekseniz onu tercih edin. Sonuçta yandan fermuarlı pantolonlarda birinci amacımız bu 🙂

Onur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.