Motosiklet, forumlar, Facebook grupları ve MotoRail

Yayınlandı: 28 Şubat 2018 / Faydalı Bilgiler, Motosiklet

Motosiklet her ne kadar maksimum iki kişilik olsa da aslında günümüzün en yaygın sosyalleşme araçlarından birisidir.

Motosiklet alma sürecinde sosyal medya ve forumlarda, aldıktan sonra ise yollarda o kadar çok insanla tanışır ya da en azından selamlaşırsınız ki siz bile ilk başta bu samimi ilişkileri yadırgarsınız.

2005 yılından beri çeşitli platformlarda (hem forumlarda, hem sosyal medyada, hem blogumda hem de Youtube’da) varım ve elimden geldiğince içerik üretiyorum. Yaklaşık 15 yıldır gözlemlediğim bu süreç, bugün çok enteresan şekillere geldi.

Forumlar

2005 yılında henüz motosiklet türlerinden bile anlamazken, Türkiye’deki firmaların motosiklet modeli sayıları iki elin parmakları kadarken Motosiklet.Net forumlarıyla girdim bu dünyaya. Birkaç sene içerisinde yazdığım çeviri yazıları, aldığım eğitimler vb. çeşitli aktiviteler sayesinde kendimi geliştirdim ve ürettiğim içerikler neticesinde 30.000 üyeli bir forumun yöneticilerinden birisi haline geldim. Öyle ki; bir keresinde havalimanında check-in sırasında havayolları memurunun bana “Prometheus?” diye seslenmesi hayatımın en ilginç anlarındandı (O sıralar Prometheus kullanıcı adıyla yazardım). Yazılarımı ilgiyle takip ettiğini söyleyen bu arkadaşım bana bir teşekkür olarak business class’tan yer ayarlamıştı 🙂 Bugün bu ve benzeri forumlarda yüzbinlerce başlıkta faydalı bilgiler var ve ben birçoğundan hala faydalanıyorum.

Facebook Grupları ve Sosyal Medya

Sosyal medyanın yaygınlaşması birçok forumun maalesef tükenmesine neden oldu. Bugün Motosiklet.Net gibi bir çok ansiklopedi niteliğindeki forum, üç beş kişinin mesajlaştığı platformlar haline geldi. Özellikle Facebook grupları, kişiler kendi kullanıcı adlarıyla üye olduklar için muhattabınızın üç aşağı beş yukarı kişiliği hakkında bilgi edinmenizi sağlıyor. Bu açıdan güzel ancak Facebook gruplarının forum altyapıları kadar geçmiş konularda arama yapmanıza izin vermiyor olması ve çoğunlukla Google Search’te çıkmıyor olması, aynı soruların defalarca sorulmasına neden oluyor.

Facebook’tan sonra ikinci adres Youtube… Rahmetli “Altın Elbiseli” dostum Barkın’ın katkısının yadsınamaz olduğu Youtube & Motosiklet ilişkisi, onun vefatının ardından biraz durulsa da hala biz motorcuların faydalandığı bir diğer kaynak konumunda. Onun kendine has anlatımını bir başkasında bulamasak da başka sürücülerce hazırlanmış motosiklet testlerine ya da gezi yazılarına ulaşarak az-çok fikir edinebiliyoruz.

Burada motosiklet tanıtım videosu çeken vlogger’lara tavsiyem, “kitapçık bilgilerini cümle içerisinde kullanarak anlatmaya çalışmayın, gerçekten çok sıkıcı oluyor”. 🙂

Instagram da yine Facebook ya da Youtube kadar öğretici olmasa da özellikle gezginler için fikir verici oluyor. Ancak fikir vericiliğin ötesine geçip de bilgi verici konuma şu an için geleceğe benzemiyor.

MotoRail

Birkaç arkadaşımın Facebook’ta grubuna üye olması sonucu tanıştığım facia ötesi bir grup MotoRail. Kökenleri Interrail gruplarına dayanan ve gerçekten bilgi alışverişi için kullanılan grubun motosiklet türevi. (Interrail’in de zamanla ne kadar bozulduğunu ekşiSözlük’teki şu başlıktan görebilirsiniz)

Yaş ortalamasının 18-23 civarında olduğunu tahmin ettiğim bu grupta minik padişahlar türemiş ve grup aslında ego tatmini için kullanılan bir hale büründürülmüş. Öyle ki bir gün uyandığınızda grubun kapak fotoğrafında yöneticilerden birinin fotoğrafını görebiliyorsunuz. Hemen altında da “padişahım çok yaşa” yorumları, “özgürlük” kelimesinin bir ulaşım aracına bürünmüş hali olan motosikletin nasıl bu hale geldiğini sorgulatıyor insana.

Bu grupta temel amaç “bilgi paylaşımı” iddiası olsa da hiç de öyle olmadığını hemen birkaç gönderide anlıyorsunuz. Örneğin günlerce uğraşıp hazırladığınız; motosiklete yeni başlayan birkaç kişiyi belki ölümden kurtaracak bir yazıyı, kaynağını kendiniz göstererek paylaşmanız reklama giriyor. Hatta bilirsiniz biz motorculara her mekan iyi gözle bakmaz (gürültü, kalabalık vs sebebiyle), hafta sonu gidip gördüğünüz bir mekanı “tavsiye etmeniz” de bu padişahlar tarafından reklam olarak nitelendirilir. Gönderilerinizin öyle hemen görüntülenmeyeceğini, önce padişah kontrolünden de geçeceğini bilin.

Önereceğim Facebook grupları yok mu peki, elbette var. Rahmetli Barkın’ın ve dostlarının yer aldığı, bir zamanlar Barkın’ın sponsorlarından olan “Berrak Turşuları” adıyla açılan “Berrak Turşuları Fan Grubu”, endurocu dostların yer aldığı “EnduroPlus” şimdilik aklıma gelen iki tanesi. Size de önerim bir gruba üye olduğunuzda önce yazılanları okuyun, bilgi edinmeye çalışın, eğer özgürlüğe ters gelen bir şey varsa kaçarak uzaklaşın. 🙂

Son bir not düşmek istediğim konu da şudur; sosyal medyada ve forumlarda maalesef hiçbir bilgisi olmadığı halde fikir sahibi olan onlarca insan var. Lütfen edindiğiniz bilgileri birkaç yerden teyit etmeden her yazılana körü körüne inanmayın.

Keyifli sürüşler dilerim.

Onur

yorum
 1. atakandemirturk dedi ki:

  Bu kadar olur yerinde tespitler üst üste oturmuş hocam..
  Sadece şunu söyleyebilirim motorailin gittiğim tek etkinliğinde yine ilk defa giden bir kaç kişiyle etkinlikte tanıştım ve şuanda çok yakın arkadaşlarım..
  Bana tek faydası bu. değer verdiğim iyi bir kaç insanla tanışmamı sağladı.

  Malesef gibi dediğiniz gibi kaliteli gruplar bulmak çok zor.
  O gruba has değil dediğiniz gibi çoğu grupta kaliteli yorum,kaliteli bilgi mevcut değil.
  Zaten facebook üzerinden motosiklet hakkında bilgi almayı beklemekte komik geliyor açıkçası.
  Adam motorun modeline göre lastik basıncı için bile post açar hale gelmiş.
  Genele bakıldığında insana iyilikten çok zararı dokunduğunu söylemek mümkün.

  Berrak gruplarınada senelerdir üyeyim.Mantıklı adamlarla dolu ama yinede seyahat gezi tarzı olaylarda tamamen pasif bir grup.
  Tavsiye üzerine yazılı gruplara bakıyorum şimdilerde.
  Selamlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.