Büyük Çekişme: Motorcu, diğer sürücülere karşı

Yayınlandı: 31 Ekim 2014 / Motosiklet, Sürüş Teknikleri

motorcycle-safety-compared-to-cars-550x220“O” motosiklet camialarında çoğu kazanın sebebi olan kişi olarak efsaneleşmiştir. Her ne kadar bu efsane geçerliliğini yitiriyor olsa da, “o” hala orada ve siz ona karşı hazır olmalısınız, çünkü “o” size karşı hazır değil.

 

Her ne kadar motosiklet sürücülerinin tek başına yaptığı kazalar çoğunlukta da olsa, araç sürücülerinin sebep olduğu motosiklet kazalarını da yabana atamayız.

Motosikletleri görmek diğer büyük araçları görmekten daha zordur ve sürücüler bizim yollardaki varlığımızı sık sık unuturlar. Bunun üstesinden gelmenin en kolay yolu kendinizi görünür hale getirmek, kör noktalardan kaçınmak ve görünürlüğünüzün engellendiği bölgelerde bulunmamaktır. Ancak siz ne yaparsanız yapın bazı sürücüler yine de problem olacaktır. Alkollü, arabanın radyosuyla oynayan, korkmuş, canı sıkkın ya da bildiğiniz kabiliyetsiz olabilir.

Sarhoş, dalgın ya da kabiliyetsiz durumlarındaki tehlike sinyalleri hep aynıdır; hızı ayarlayamama, yön ve şerit konumlamasında hata, gece farları yakmayı akıl edememe, dönüşte sinyal vermeme ya da trafik lambasının ne yandığını görememe gibi bariz şeyler. Bu tip sürücüler genelde trafikle aynı hızda gitmezler ve trafik hızlanmaya ya da yavaşlamaya başladığında tepkileri geç olur. Ayrıca önlerinde gerçekleşen değişimlere karşı da yavaş tepki verirler, mesela park etmek üzere ileride duran bir araba gibi, problemi fark ettiklerinde ise bununla baş etme konusunda yine başarısızdırlar.

Cep telefonunda konuşan, kafası karışık veya kaybolmuş ya da bir şekilde dikkati dağılmış olan sürücüler ve özellikle de sarhoşların çok tehlikeli olmalarının sebebi ne yapacaklarını tahmin edemeyecek olmanızdandır. Bunları tehlikeli olarak belirlemiş olsanız bile bu konuda ne yapacağınızı bilmek zor olabilir. Önlerinde olmak istemezsiniz. Fakat karşıdan geliyorlarsa veya sizi solluyorlarsa yollarından çekilmek çok da kolay olmayabilir. Benim şeridimde dönüş yapacak olup da cep telefonu ile konuşan sürücüler beni huzursuz eder. Bu gibi durumlarda yavaşlıyorum, ama duracağımı sanmasına yetecek kadar değil, ve şeridimin ona uzak köşesine doğru yöneliyorum. Bu gibi durumlarda trafiğin içindeysem ve beni görmesini zorlaştırıcı etkenler varsa sinir katsayım biraz daha artıyor.

Sanıyorum (elimde somut bir şey yok) ki benim görünebilir olmam bu sürücülerin kalan azıcık dikkatleriyle bile beni görmelerine yardımcı oluyor. Dönüşlerde büyük bir aracın yanına saklanmak da faydalı olabilir ama sizin önünüze çıkmakta olan bir araçtan sizi saklamaması şartıyla.

Geceleri türlü türlü sarhoş görebilirsiniz. Şeridi tutturamayan veya farlarını kapalı unutan ya da uzun farları ile arkamda beliren bir araba beni rahatsız eder. Sizi sollayan bir sarhoş, sizi yolun dışındaki bankete kadar takip edebilir çünkü gözleri arka lambanıza takılmıştır. Eğer bu esnada siz yola doğru hızlı bir manevra yapabilirseniz o büyük ihtimalle bunu başaramayacak ve bankete tek başına düşecektir. Eğer karşıdan gelen arabanın sürücüsünün sarhoş olduğunu düşünüyorsanız sağa doğru yanaşın ve kaçış rotalarını belirleyin. Her şeye hazırlıklı olun. Geceleri kavşaklara normalden daha da dikkatli girin çünkü alkol geçiş üstünlüğü kavramının yanlış yorumlanmasına sebep olabilir.

Dengesiz durumdaki bir sürücüyle baş edebilmenin en önemli yolu onu erken farketmektir. Sürekli ilerinizdeki bölgeyi taramanız diğer tehlikeleri olduğu gibi bu durumdaki sürücüleri de farketmenizi sağlayacaktır. Ne kadar erken saptarsanız tedbir almak için o kadar fazla zamanınız olur. Tüm diğer sürücülerin kör olduklarını varsayarak giyinmeniz ve motor kullanmanız da oldukça faydalı olacaktır.

Art Friedman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.