İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan Karadeniz Yaylası görmek: Acelle Yaylası

Yayınlandı: 07 Nisan 2018 / Motosiklet, Motosikletli Gezilerim

Kocaeli, Düzce ve Sakarya’nın bazı yaylalarının Karadeniz iklimi özelliği taşıdığı ve bu nedenle oralara çok benzediği söyleniyordu. Ben de çok merak ettiğim bu yaylaları ziyaret etmeye başlamıştım. Kuzuyayla ve İnönü yaylalarından sonra sırada, yakın motorcu dostum Emre’nin ailesinin de civarında evinin olduğu Acelle Yaylası vardı.

Emre’nin ailesi yaylaya yakın bir belde olan Akyazı’da oturuyorlardı. Aslında amacımız direkt yaylaya gidip kamp atmaktı ancak ailesinin ısrarına ve birbirinden lezzetli yemeklerine dayanamayıp geceyi Akyazı’da geçirdik.

Oldum olası otoban sürüşlerini sevmemişimdir. Bir SuperSport motosiklet olan Honda CBR650F’im varken bile daima ara yolları ve hatta bazen de patikaları tercih ettim (CBR 650F’i satma nedenim de bu oldu aslında). Ancak bir cumartesi günü saat 17.00’de yola çıkıp akşam yemeğine yetişme zorunluluğumuz olduğundan Akyazı sapağına kadar otobandan gittik. Akyazı’da yaptığımız alışveriş, akşam muhteşem bir yemek ve son olarak da Instagram hesabımdan yaptığım Şeytan İcadı Canlı Yayını sonrası uyku moduna geçtik.

Belediye destekli şenliklerin de yapıldığı Acelle Yaylası’nın yolu gayet düzgün. Çok az yerde yol bozuluyor ama yine de gidilmeyecek gibi değil. Öyle ki biz bir BMW F700GS (ben), bir KTM Duke 250 (Soner), bir Yamaha MT07 (Ümit) ve bir Honda NC750X (Emre) ile gayet rahat bir şekilde yaylaya ulaştık.

Hava kapalı olduğu için çok güzel fotoğraflar yakalayamasak da bol su kaynağı, göl ve bolca ziyaretçisi olan yaylada gözümüze bir sonraki ziyaretlerimiz için kamp yerleri kestirdik. Yalnız şunu unutmamakta fayda var, yayla civarında Karadenizli dostların yoğun yaşamasından dolayı silah sesi pek eksik olmuyor 🙂

Yaylada tesis yok, göl kenarından ağaçlık alan da pek olmadığından kamp yeri seçilirken dikkat edilmesi gerekir. Bunun dışında eğer hava açıksa bol bol fotoğraf yakalayabileceğiniz bu yaylayı ziyaret etmenizi öneririm.

Keyifli sürüşler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.