Eski ehliyetini yenilemek isteyenlere…

Yayınlandı: 04 Mart 2016 / Yaşam

6_dGün geçmiyor ki devletimiz yeni gelir kapıları bulmasın… Yeni HGS/OGS, yeni nüfus cüzdanı, yeni ehliyet… Hepsi yeni, ancak aldığınız hizmet hala eski. Birkaç yıldır çıkışı adeta yılan hikayesine dönen yeni ehliyetin dağıtımına 1 Ocak 2016 itibarıyla başlandı. Benim gibi yurtdışına motosikleti ile giderken boş yere yıllık 500 TL ödeyerek beynelmilel ehliyet almak istemeyenlere gün doğdu (Yıllar önce çıkan ehliyet yasasındaki saçma bir ayrıntı nedeniyle yıllarca bu ücreti ödemeye mahkum olmuştuk).

Bakalım yeni ehliyete giden yolda karşılacağımız durumlar neymiş…

Tüm hikaye, yeni ehliyet için gerekli olarak beyan edilen evrakların listesi ile başlıyor (listenin link’inde ilk defa ehliyet alacaklar için de bilgi bulunmakta):

Yeni Tip Sürücü Belgesinin Zayi ve Yıpranma Nedeniyle Yenileme İşlemleri
1.      Dilekçe
2.      Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
3.      Sürücü Sağlık Raporu
4.      2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)
5.      Zayi değilse mevcut sürücü belgesi

6.      Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz

Dilekçe nedir bilmiyorum çünkü benden herhangi bir şey doldurmam istenmedi, sanırım onu kendileri hallediyor. Nüfus cüzdanı da zaten yanınızda olmalı (ancak fotokopisini de götürün lütfen yoksa emniyet yanında yer alan fotokopicilerde adeta bir top kağıt parasına çekiliyor)

Listede 2 adet fotoğraf yazıyor, ancak benden 1 adet istediler. Sanırım yanlışlıkla yırtarız belki diye düşündüklerinden dolayı o da 🙂

Mevcut sürücü belgesini de alıyorlar, onun yerine size A4 kağıda bir çıktı veriyorlar. Bu çıktı 15 gün için geçerli. 15 gün içerisinde yeni ehliyetinizin adresinize gelmesi bekleniyor muhtemelen. Gelmezse ne olur bilinmez 🙂

Şimdi gelelim iki önemli püf noktasına:

  1. Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet bedeli
    Bu bedellerin devlet bankalarına yatacağı söyleniyor. Ben de muhtemelen tam şu an sizin düşündüğünüz gibi aklıma ilk gelen devlet bankası olan Ziraat Bankası’na gittim. Ancak Ziraat Bankası’ndaki görevli bana sadece değerli kağıt bedeli olan 13 TL’yi tahsil edebileceğini, 2 TL’yi ise Vakıfbank’a yatırmam gerektiğini söyledi. Bu saçmalık nedeniyle 2 ayrı banka şubesini gezmek zorunda kaldım ve iki ayrı bankada sıra bekledim. Size önerim doğrudan Vakıfbank’a gidin.
  2. Sağlık raporu
    Yıllardır hayatımızda olan “Aile Hekimi” uygulamasını biliyorsunuzdur. Henüz şükür ki hiç işim düşmediğinden dolayı ilk defa sağlık raporunun verildiği söylendiği için gitmem gerekti. Birkaç yıl önce İstanbul’a taşındığımda aile hekimi bilgimin de benimle geldiğini düşünmüştüm. Bu nedenle hemen kapımın önündeki Aile Hekimliği’ne gittim. Ancak o da ne! Hekimim Ankara’da kalmış 🙂 Nasıl getirebileceğimi sorduğumda bana İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne gitmem söylendi. İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne giderek ilgili memuru buldum. Aile hekimimin kapımın önündeki sağlık merkezine taşınmasını istedim, ancak oranın dolu olduğunu öğrendim. Bana evime 5 6 km uzaklıktaki bir yeri önerdi. Ben kara kara “acaba işim düşer mi bir daha” düşünürken, oradan birisi nispeten 1 km civarda başka bir yer önerdi. Hemen kabul ettim ve atama yapıldı. “Hazır gelmişken buradan alabilir miyim raporumu?” dediğimde yine Türkiye’de yaşayan her insanın tahmin edebileceği gibi, “maalesef oraya gitmeniz lazım” yanıtını aldım.

EKG cihazı ayağımıza gelmiş!
Aile hekimine gittiğimde, EKG ve tansiyon ölçümü yapıldı. Evet evet, yanlış duymadınız EKG! Dedim ki artık ciddi olarak ilgilenilmeye başlanmış sağlık raporu ile… Erken konuşmuşum! EKG ve tansiyona bakan aile hekimi; göz ve kulak muayenesi yapmadan hastaneye sevk etti beni. En ufak bir muayene bile yapmadan!
“Bunun nesi var ki” diye düşünebilirsiniz. Ancak eğer o muayeneleri de yapıp, her şeyin normal olduğunu düşünse, onun vereceği sağlık raporunu ücretsiz almış olacak ve evrakları tamamlamış olacaktım.

Ne varsa özelde var
Hızla devlet hastanesine gittim. Sırada benden daha önemli tedavi bekleyen insanların arasına karıştım ve bana göre gereksiz kalabalık yarattım. Hastanede görevli memur, aile hekiminin verdiği kağıda bakıp “aaa, sizi neden 2 uzmana sevk etmişler ki; şimdi boş yere en az 100 TL vermeniz gerekecek, onun yerine gidip özel poliklinikte muayene olun 50 liraya falan verirler size raporu” dedil. Cidden de öyle oldu, birkaç sokak yandaki poliklinikten 50 TL karşılığında aile hekiminin ilk verdiği raporun aynısının sevk edilmemiş halini, göz ve kulak muayenesi de yapılarak aldım. Böylelikle ücretsiz alabileceğim belgeye 50 TL ödemiş olmakla birlikte Aile Hekimliği – İlçe Sağlık Müdürlüğü – Aile Hekimliği – Devlet Hastanesi – Özel Poliklinik rotasında zaman kaybetmiş oldum.
Sonradan öğrendim ki, aile hekimleri hiç o topa girmek istemediklerinden saçma sapan gerekçelerle sizi uzmanlara sevk ediyorlarmış. Bu nedenle sanırım en temizi paşa paşa özel polikliniğe giderek ücreti mukabili sağlık raporunu almak.

Yeni Ehliyet: Emniyet Görevi

İlk bölümü yanmadan (kafanız yanmadan) geçebildiyseniz, ikinci bölümde sizi emniyet bekliyor. Önce http://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/ adresinden randevu almanız gerekiyor. Oraya gittiğinizde benim önümdeki amca gibi “ama benim internetim yok ki” demeyin, memurlar yardımcı olmayı bırakın, size uzaylı gibi bakıyorlar. 🙂 E-randevu sisteminin güzel çalışabileceğini hiç düşünmedim, çünkü randevu sonrası size bir takip numarası veriyor ancak bu numara yetmiyor, o sayfanın çıktısını da istiyorlar. Hani dijitaliz ama aynı zamanda manuellikten de kopmuyoruz! Sırf bu yüzden ehliyet yenilemek isteyen birisi takip numarası olmasına rağmen geri dönmek zorunda kaldı.
Randevu sayesinde kuyruk olmayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sistem aynı saate sanırım 15-20 kişiye birden randevu veriyor. Buna tam anlamıyla kötü diyemem, kötünün iyisi diyebiliriz. Bu sayede randevu saatine erken giderek önüne geçmeniz gereken kişi sayısı azalıyor. Tabi yukarıda bahsettiğim nedenler ve yanında nüfus cüzdanı fotokopisi olmayanlar sayesinde de rakipleriniz gittikçe azalıyor 🙂

Emniyet adasından elenenler artıyor
Sırada beklerken insanların teker teker adaya (emniyete) veda ettiklerini görüyorsunuz. Örneğin bir kişi de bankaya yatırdığı paranın karşılığında aldığı dekontta kaşe olmaması sebebiyle elendi. Bankadan dekontu aldıktan sonra kaşe ve imza olmasına dikkat edin. Dedim ya, dijitaliz ama manueliz de! Sisteme girip de bu TC No adına yatan para var mı diye bakmaktansa, sizi bankaya geri yollayıp dekont kaşeletmek daha işlerine geliyor.

Tüm evraklarınız tamamsa sizi parmak izi alınması için başka bir memura yönlendiriyorlar. Daha önce emniyette başka bir işlemden dolayı parmak izi verdiyseniz (örneğin pasaport alırken), tek parmağınızı sistemle eşleştirerek işleminizi tamamlıyorlar. Eğer ilk defa ise, biraz zaman alıyor.

İşlemler boyunca imza attığınız bir yer var, o da ehliyetinizin üzerinde yer alacak imzanız. Bu nedenle imza atarken baştan sağma atmayın, yıllarca göreceksiniz o imzayı 🙂

Acısıyla tatlısıyla bir bürokratik işlemin daha sonuna geldik. Umarım yazdıklarım sizin daha kısa ve sancısız bir şekilde yeni ehliyetinize kavuşmanızı sağlar. Ben şimdi postacı yolu gözlüyorum 🙂

Onur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.