Facebook hesabı başkasının eline geçtiğinde…

Yayınlandı: 18 Şubat 2016 / Bilişim, Pratik Bilgiler

warning-invitations-to-change-the-color-of-your-facebook-profile-are-a-scam-video--2aa8a2fde6Son dönemde sıkça karşılaşılan bir durum “Facebook Hesabı Çalınması”. Çalan kişiler genelde çoluk çocuk olduğu için mobil ödeme yöntemi ile ödeme yapabileceğiniz ve fiziken teslimi olmayan ürünler satın alıyorlar. Fiziken teslimi olan bir şey satın almaya kalksalar yakalanacakları için genelde bunlar uygulama içi satın alma içeren oyun ödemeleri vs oluyor.

Daha önceki yazımda “Facebook Güvenliği”nden bahsetmiştim. Şimdi ise çalınan bir hesabı en kolay nasıl geri alabiliriz ya da en azından çevremize zarar vermemesi için askıya aldırabiliriz onu anlatacağım.

Öncelikle hesabımız çalındıysa iki durum söz konusu olabilir:

  1. Mail adresimiz ve şifremiz değiştirilmiştir. Bu durumda mailimize bir uyarı gelir, oradaki link vasıtasıyla hesabımızı hızlıca askıya alabiliriz.
  2. Mail adresimiz fii tarihinde aldığımız bir mail olduğu için (yani sadece Facebook girişi için kullandığımızdan dolayı) maile erişememekte, dolayısıyla da kendimiz askıya alamamaktayız. Bu durumda bizim yapacağımız bir şey kalmıyor.Ancak hızlıca çevremizden yardım isteyebiliriz.

Aşağıda anlatacaklarımı ulaşabildiğinizce çok arkadaşınıza yaptırırsanız, hesap daha hızlı askıya alınır (ekran görüntüleri yazının en altındadır):

1)Önce arkadaşlarınızdan Facebook profilinize girmelerini isteyin. Bunu yaparken hacker ile sohbet etmemeleri iyi olur, çünkü şikayet edileceğini anlayan hacker onları engelleyecektir.

2) Profilinizde sağ tarafta bulunan “…” düğmesine basarak “Şikayet Et”, İngilizce “report” düğmesine basmalarını isteyin.

3) Ardından gelen ekranda “….’ya yardım etmek istiyorum” seçilir (en alttaki seçenek).

4) Sonra gelen ekranda yine en altta yer alan “Birisi hesabını çalmış olabilir” seçeneği seçilir.

5) Son ekranda ise 2 seçenekten üstteki seçenek seçilerek Facebook’a bildirimde bulunulur.

Tekrar ediyorum, ne kadar kısa sürede ne kadar bildirimde bulunulursa hesap o kadar çabuk askıya alınır.

Hesabı askıya aldık şimdi ne olacak?

Hesabınızı askıya aldırdıktan sonra, www.facebook.com/hacked adresine girmeliyiz. Ardından kullanıcı adı, isim – soy isim, telefon numarası gibi bilgilerimizden birini girip sonraki adımda şifremizi sıfırlamalıyız.

Ekran görüntüleri:

1a

 

 

 

 

 

 

2a 3a

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.