Kaster açısı ve iz açıklığı nedir?

Yayınlandı: 24 Mayıs 2015 / Mekanik, Motosiklet

Rake-and-Trail-illustration-560x590Yıllardır almak istediğiniz ve hayranı olduğunuz motosikletin her özelliğini bilmek istersiniz. Onun hakkında sayfalarca test yazısı, forum başlığı okuyup tüm test videolarını izlersiniz. Daha motosikleti almadan, internetten kullanım kitapçığını indirip, teknik özelliklerine hakim olmaya çalışırsınız. İşte bu aşamada karşınıza çıkan ve ilk bakışta anlaması zor olan iki farklı terim “kaster açısı” ve “iz açıklığıdır”.

İngilizce “rake” ve “trail” olarak adlandırılan bu iki rakam bakalım ne ifade ediyor?

Kaster açısı (rake), motosikletinizin ön maşasının tepe noktası ile (ya da gidon ile) ön lastiğin merkezi arasında kalan açıdır. Bu açı cruiser/chopper tarzı motorlarda çok daha yüksekken, spor motosikletlerde daha dardır. Tipik bir spor motosiklette 25 derece olan bu açı, cruiser/chopper’larda 45 derecelerde, touring motosikletlerde ise 29-32 derece civarındadır.

Kaster açısının fazla olması iki şeyi meydana getirir. Bunlardan birincisi; dingil mesafesini uzatması, ikincisi ise iz açıklığını arttırması.

İz açıklığı (trail), ön teker merkezinin yerdeki iz düşümü ile maşanın merkezden yere doğru iz düşümü arasındaki mesafedir. İz açıklığının fazla olması motosikletin dönüşlerdeki manevra kabiliyetini azaltırken az olması ise motosikletin stabil olmamasına neden olur.

Farklı motosikletlerin kaster açısı ve iz açıklığını incelemek, henüz o motosikletleri kullanmamış olsanız bile size motosikletlerin kontrol zorluğu hakkında bilgi verebilir.

Kaynak: Cycleworld

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.