Alpinestars SP-8 Yazlık Eldiven

Yayınlandı: 25 Nisan 2015 / Ekipmanlar, Motosiklet

Ekran-AlıntısıYaz gelmek üzere ve biz o kışlık kalın eldivenlerden kurtulup, motosikletimizi daha fazla hissetmeye başlayacağız. Bunun için en önemli ekipman tabi ki yazlık eldiven. Bu testimizde sizlere fiyat / performans açısından rakiplerine oranla iyi bir eldiveni, Alpinestars Sp-8’i tanıtacağız.

Alpinestars SP-8 ile kadın motosiklet sürücüleri için olan modeli SP-8 Stella’yı karıştırmamak gerekiyor. Özellikle internetten alışveriş yapacaksanız bu ayırıma dikkat edin.

Bu ürünün Türkiye fiyatı çeşitli web sitelerinde Nisan 2015 itibariyle 300 TL civarındadır. Biz test ürünümüzü Fc-Moto sitesinden KDV dahil yaklaşık 210 TL’ye, 11 günde teslim aldık. Yazımızın sonunda ürünü satın alabileceğiniz web adresini de paylaşacağız.

Alpinestars 1963 yılında İtalya’da kurulan, motosiket ve otomobiller için güvenlik ekipmanları üreten bir firmadır. Yine İtalya’da ve Kaliforniya’da tasarım ofisleri bulunmaktadır.

_67915846_169707899Alpinestars markasının güvenlik konusunda en iyi markalardan biri olduğunu, Haziran 2013’te Marc Marquez’in 337 km süratle yaptığı kaza ile daha da iyi anladık. Hatırlarsanız kaza sonrası Marquez, Alpinestars tulumunun daha ciddi bir yaralanmanın olmasını engellediğini belirtmişti.

Ürün bize basit bir kutu ile geldi. Kutunun gümrükte açılıp kontrol edildiğini üzerindeki Gümrük Bandı’ndan anlayabiliriz. Muhtemelen faturası da kontrol edilmiş ve gümrük vergisi muafiyet sınırı olan 75 Euro’nun altında kalması nedeniyle herhangi bir gümrük vergisi eklenmemiş. Sadece “gümrüğe sunma bedeli” ve “damga vergisi” olarak 3,60 TL bedeli, ürünün tesliminde PTT görevlisine ödedik.

Gümrük muafiyet sınırı ile ilgili çeşitli söylentiler var. Buna da açıklık getirelim, ilgili yönetmelikte ürünün kargo hariç ücretinin 75 Euro ve dengi para birimlerinin altında kalması gerektiği yazmakta. Eskiden buna kabaca 75 Euro ya da 100 Amerikan Doları denirken, şimdi paritenin çok yaklaşması nedeniyle 75 Euro ya da dolar gibi değerlendirebiliriz sanırım.

Alpinestars Sp8, üzerindeki hava kanallarından da anlayacağınız üzere yazlık bir eldiven. Ayrıca uzun olması sebebiyle bilekleri de koruyor. Avuç içinin bazı yerleri süet, parmakların iç tarafı ise yine deri. Bir takım önemli noktalar güçlendirilerek darbeyi daha az hissettirmesi planlanmış. Yine yumruk korumasında da gelişmiş poliüretan kullanılmış.

Alpinestars firması tarafından ürünün yapısı şu şekilde ifade ediliyor;

  • 74%Deri
  • 16% Poliüretan
  • 10%Sentetik süet

Bu eldivende üçüncü ve dördüncü parmakların arası dikişsiz. Bu Alpinestars’ın patentini aldığı bir yapı. Bunun nedeni bir kaza sonrası sürüklenme durumunda parmakların ayrılmasını engellemek olduğunu belirtiyorlar.

Ürünü yurtdışından sipariş edecekler için belirteyim. Ben birçok eldivende Medium kullanıyorum, Alpinestars SP8’de de yine Medium ölçüsü tam oldu. Ama hala emin olamıyorsanız, herhangi bir bayiden Alpinestars eldiven deneyerek fikir sahibi olabilirsiniz diye düşünüyorum.

Yazının başında bu ürünün yaklaşık 210 TL tuttuğunu belirtmiştik. Ürün fiyatı 58,74 Euro. Fc Moto’da siteye üye değilseniz gördüğünüz fiyatlar daha yüksek oluyor. Üyelik sonrası fiyatların indiğini görebilirsiniz.

Ürün fiyatının üzerine yaklaşık 14,90 Euro da kargo ücreti ödüyorsunuz. Kargo firması olarak DHL yazıyor ancak alıştığımız hızlı kargo hizmeti ile değil daha çok ülkemizdeki PTT hizmeti hızıyla geliyor.

Özetle Nisan 2015 itibariyle 73,64 Euro (ürün + kargo) ve 3,60 TL gümrük bedeli ile kapınıza kadar geliyor.

Ürünün farklı renklerini görüp sipariş edebileceğiniz web adresi: https://www.fc-moto.de/Alpinestars-SP-8-Glove-2013

Güvenli ve keyifli sürüşler dileriz.

Onur Özdemir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.