Prometheus’un Gezi Güncesi: Saklıgöl / Şile / İstanbul

Yayınlandı: 21 Nisan 2015 / Motosiklet, Motosikletli Gezilerim

Ekran AlıntısıHer ne kadar İstanbul yağmurlardan kurtulamamış olsa da ülke genelinde artık bahar havası iyiden iyiye hissettirmeye başladı kendisini.

Motosikletimizi yeni aldık ya da kışın kaldırdığımız garajından çıkardık… Dört mevsim motorcuların bu cümlenin başlangıcına itiraz ettiğini duyar gibiyim, o yüzden düzeltelim: Güzel havaları, nispeten şehir trafiğinden uzaklaşıp, biraz daha uzun mesafelerde yaşamak istiyoruz, ancak nereye gideceğimiz konusunda kararsızız. İşte yazı dizisi şeklinde yayınlayacağım bu günce ile biraz olsun sizlere fikir vermeyi amaçlıyorum.

Uzun yıllar motosiklet forumlarında “Prometheus” kullanıcı adı ile teknik konularda yazılar yazmış ve birçok ekiple (ya da solo) çeşitli seyahatlerde bulunarak elimden geldiğince motosiklet kullanıcılarına rotalar önermiştim. 102345 projesi ile birlikte birkaç yıl ara verdiğim bu yazılarıma devam etmek ve size belki bildiğiniz, belki ilk kez duyduğunuz bu yerler hakkında bilgi vermek istiyorum.

Güncemizin ilk durağı Şile’ye bağlı Saklıgöl… Ulaşım açısından çok kolay olan Saklıgöl’e her çeşit motosiklet ile gitmek mümkün. Öyle ki, Şile’ye kadar otobandan gittikten sonra hemen ilçe girişindeki “Ahmetli” levhasının yer aldığı ışıklardan sağa saparak “Saklıgöl” levhalarını takip edip ulaşabilirsiniz. Yolda sıkça “sarı damperli kamyonu sollayan, sarı damperli kamyonu sollayan, sarı damperli kamyon” görebilirsiniz. Bu nedenle otoban olsa bile dikkat etmekte fayda var. Bunun dışında yoldaki çalışmaların tehlikesi dışında, bol virajlı Şile yolunu bilmeyen İstanbullu motorcu yoktur sanırım.

sakli-gol-sile01-e1390749373367Saklıgöl, Karamandere Köyü sınırları içerisinde yer alan yapay bir göl. Buna rağmen, etrafındaki tesis ile birlikte hafta sonları kahvaltı ve ardından güzel bir yürüyüş yapma keyfini doyasıya yaşayacağınız bir yer. Tesisten uzaklaştıkça kalabalığın azalması nedeniyle kulağınıza gelen su, rüzgar ve kuş sesleri size huzurlu bir gün sunuyor.

Günün erken saatlerinde gitmediğiniz takdirde tesiste yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Böyle bir durumda ise gölün diğer ucuna doğru yürüyerek, nispeten daha küçük bir aile işletmesi ile karşılaşacaksınız. Kahvaltı için her iki mekan da uygun sayılabilecek fiyatlar sunuyor. Eğer motosikletinizi otoparkta değil de gözünüzün önünde tutmak isterseniz, küçük olan işletmeyi tercih etmeniz gerekecek. Tesisin ücretsiz otoparkı geniş ancak gözden biraz uzak kalıyor.

İstanbullu motosiklet sürücüleri için yakın ve bol oksijenli bir tercih olan Saklıgöl’ü henüz görmediyseniz en kısa zamanda uğrayın derim.

Onur ÖZDEMİR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.