Efsaneler Geçidi – Honda XL 200

Yayınlandı: 04 Şubat 2015 / Modeller, Motosiklet

175830838_q18Yıl 1983… Enduro sevdalısı motosiklet kullanıcıları düşük cc’li ve sağlam bir motosiklet taleplerini piyasada dillendirirken Honda durur mu, yapıştırmış cevabı: Honda XL200!

8,5 litre ve göstergesi olmayan benzin deposu ile artçıya “keşke popom olmasaydı” dedirten selesi gibi kusurları olan bir “kadı kızı”!

Türkiye’ye doğumundan 21 yıl sonra 2004 yılında ithal edilmeye başlayan Brezilya menşeili, 197cc hacimli bu motor, önde 21 inch jantı ile gerçek bir endurocuk. 8000 devirde ulaştığı 17 beygiri ve geniş gidonu sayesinde arazide olduğu kadar trafikte de oldukça seri ve kıvrak.

Honda “kusursuz” motor yaratmak istememesinden mi yoksa ekonomik koşullardan mı bilemiyorum, aynı benzin göstergesi gibi devir saati de koymaktan kaçınmış. Ayrıca önde disk fren kullanırken, arkada kampana fren ile tamamlamış fren tertibatını. Arka fren için iki şansınız var, ya hiç frene basmamışsınız gibi gitmeye devam ediyor ya da kilitliyor. Bir ortası olsaymış hiç fena olmazmış.

mb730825 mm’lik sele yüksekliği, selesinin darlığı nedeniyle ortalama boyu olan birinin bile ayaklarının yere tamamen basmasını sağlıyor. Yine selenin dar olması uzun yolculuklarda rahatsız olmanıza neden oluyor. Gerçi 8,5 litre depo ile ne kadar uzun olabilir ki yolculuk…  Yolculuk demişken motosikletin azami süratinin 120 km civarı olduğunu, konforlu süratinin ise 90-100 km seviyesi olduğunu belirtelim.

Sadece elektrik marşı ile çalışan dört zamanlı, tek silindirli ve karbüratörlü bu endurocuğun yakıt tüketimi 100 km’de 3,5  litre civarında. Tek silindirin getirdiği titreşim, bugün pekçok sıfır km Çin menşeili motordan daha az.
XL 200, yaklaşık 125 kg toplam ağırlığı ile düz yollarda bizi zorlarken patika ve arazilerde de sürüşümüze keyif katıyor.

Eğer uzun yıllar garajda kalmış, temiz bir XL200 bulursanız mutlaka alın. Tabi sahibi satarsa(!). Emin olun bakımını bile kolaylıkla kendinizin yapabileceği bu motoru siz de asla satmak istemeyeceksiniz.

 

Onur ÖZDEMİR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.