Motosikleti hırsızlardan korumak

Yayınlandı: 24 Ekim 2014 / Faydalı Bilgiler, Motosiklet

Ekran Alıntısı “Hırsıza kilit dayanmaz” derler, evet hırsızlar aklına koyduklarını malesef o veya bu şekilde yapabiliyorlar. En iyi ihtimalle çalamazlarsa bile motosikletinize zarar vermiş oluyorlar. Aşağıda hırsızlık teşebbüsünü azaltabilecek birkaç pratik bilgi paylaşıyorum. En azından biraz olsun onları uzak tutabilecektir.

1. Aydınlık bir yer tercih edilmeli
Hırsızlıkların çoğunlukla gece yapıldığını düşünürsek, motosikletimizin bulunduğu yerin gündüz kadar aydınlık olmasını sağlamalıyız. Bu bazen bir apartman önü, bazen sokak lambası altı olabilir.

2. Sürekli görünür, göz önü bir yer tercih edilmeli
Genellikle insanların motosikletimizle oynamalarını istemediğimiz için insanlardan uzak yerlere park etmeye çalışırız. Ancak unutmayın, düğmeleriyle oynanmış bir motosiklet çalınmış bir motosikletten iyidir.

3. Panelvan, kamyonet gibi bir araçla kolay yanaşılamayacak bir yer olmalı
Motosiklet hırsızlıklarının en yaygın yöntemi iki üç hırsızın motosikleti kaldırıp bu tarzda bir araca yüklemeleridir. Bu nedenle bu tarz araçların kolaylıkla yanaşamayacakları yer tercih edilmeli.

4. Sağlam bir zincirle kilitlenmeli
Marketlerde ya da sokakta satılan birçok kilit Çin malı olduğu için inşaat makası ile kolaylıkla kesilebilmektedir. Bunu engellemek için kaliteli bir markanın (Örn. Masterlock) zinciri ile yine sağlam bir yere kilitlenmelidir (Hatta mümkünse birden fazla zincir). Motoru kilitlerken kolayca sökülebilecek jantlardan değil, şasiden ya da amortisör çevresinden kilitlemek hem parçaların kolay sökülmemesi hem de inşaat makasının yerden destek alınamadan kullanılmasını gerektireceğinden tercih edilmelidir.

5. Alarm veya alarmlı disk kilidi kullanılmalı

En ufak hareketliliğe duyarlı alarm takılıp, motor brandalandıktan sonra çalıştırılırsa muhtemelen hırsız brandayla uğraşırken ötecektir. Ancak alarmın aküyü aşırı tüketmemesine de dikkat ediniz, yoksa sabah motoru çalıştıramayabilirsiniz. Diğer yandan alarmlı ya da alarmsız disk kilitleri da kullanılabilir. Ancak disk kilitlerinin zincirlere göre daha kolay açılabildiğini unutmayınız (disk ile kilit arasına levye benzeri bir demir çubuk sokup kilit kırılabiliyor). Bir diğer risk de, disk kilidini motorun üzerinde unutup da gazlarsanız disk ve fren mekanizmanız zarar görecek hatta ciddi yaralanmanıza sebebiyet verebilecektir.
6. Motor branda ile örtülmeli
Sadece hırsızlık için değil, motosikleti dış etkenlerden korumak için de kullanırsanız iyi olur. Branda içine kedilerin yuva yapmaması için de mutlaka her yanından sıkınız. 🙂

7. Mahalle esnafıyla samimi olmalı
Çevrenizdeki insanların (çoğunlukla dükkanlarında oldukları için esnafın) sizi ve motorunuzu tanımasını sağlayın. Bu sayede motora sahip çıkarlar. Tabi bunu yapmak için açık egzoz ya da tehlikeli sürüş yöntemlerini uygulamayın.  Bu şekilde yine tanırlar ama kötü tanırlar.

8. Kapalı garaj bulunmalı
Evet herkesin imkanı yok buna ancak maalesef en güvenli yol bu. Ancak diğer maddelerin mümkünse hepsini bir arada uygulayarak da caydırıcı olabilirsiniz.

Motosikletinizle birlikte nice güzel günlere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.