En sık karıştırılan iki hastalık: Soğuk Algınlığı (Nezle) ve Grip

Yayınlandı: 19 Ekim 2014 / Sağlık

soguk_alginligi_icin_dogal_karisim_1

 

Kış geliyor ve insanlarda hastalık korkuları başladı. Nasıl başlamasın.. Yaşam kalitesi bir anda düşüyor, nefes almak güçleşiyor, elde aksesuar olarak bir mendil ve kırmızı burun makyajı…

İşte kışın sıklıkla görülen iki hastalık olan soğuk algınlığı (nezle) ve grip arasındaki farklardan bahsedeceğim bu yazımda. Baştan uyarayım, bu iki hastalık arasındaki farkı bilmek hasta olmanızı engellemeyecektir. 🙂

Soğuk algınlığı ve grip hastalıkları birçok kez birbiriyle karıştırılmaktadır.Soğuk algınlığına yakalananlar “grip olmuşum”, gribe yakalananlar “soğuk almışım” gibi yanıtlar verebilmektedir. Önce nezle ve soğuk algınlığının aynı şey olduğunu bilerek başlayalım.

Soğuktan hasta olunur mu?

Genellikle soğuk algınlığına ya da gribe yakalananlar hemen bunun nedeninin soğuk olduğunu düşünürler. “dün cam açık yattım”, “soğukta kısa kolluyla dolaştım” vs. gibi olaylarla bağdaştırmaya çalışırlar. Soğuk algınlığı ve grip birer virüs hastalığıdır. Soğuk hava ile doğrudan ilgileri bulunmamaktadır.

İnsan vücudunun normal sıcaklığı 37 derecedir. 35 derecenin altına düşüldüğünde Hipotermi denilen rahatsızlık görülür. 32-35 derece arasında bilinç kaybı, daha da alt ısılarda ise ölüm meydana gelir. Yani aşırı soğuğun bize yarattığı tehlike arasında soğuk algınlığı ya da grip yoktur.

Peki soğuktan hasta olmuyorsak neden kışın daha çok hasta oluyoruz?

Hem soğuk algınlığı hem de grip daha önce de belirttiğim üzere virüs hastalığıdır. Virüsler insandan insana hızlıca bulaşabilir. Kışın ya da soğuk havalarda insanlar daha çok kapalı mekanlarda bulunur ve bu mekanlar her zamankinden daha kalabalık olur. Üstelik havanın soğukluğu nedeniyle bu mekanlar daha az havalandırılır. İşte kışın sık hasta olmamızın temel nedeni budur. Ayrıca soruda da yer aldığı gibi kışın daha çok hasta oluyoruz ancak yazın da hasta oluyoruz. Yazın güneş sayesinde vücudumuzda sentezlenen D vitamininin bağışıklık sistemimize katkısı da yine direncimizi arttırdığı için hastalık riskimiz azalmaktadır.

Madem soğuktan hasta olmuyoruz neden “soğuk algınlığı” denilmiş?

“Soğuk algınlığı” kelimesi, İngilizce “common cold”dan gelmektedir. Soğuk havalarda sık görülmesi nedeniyle bu ismi almıştır. Bir önceki soruda neden sık görüldüğüne yer vermiştim.

Soğuk algınlığı (nezle) ve grip arasındaki fark nedir?

Soğuk algınlığı, gribe göre ayakta ve daha hafif atlatılan bir hastalıktır. Bu iki hastalık arasındaki farkları şöyle sıralayabiliriz:

  • Ateş: Soğuk algınlığında çok nadir ateş görülür. Gripte 38 derece ve üzeri yüksek ateş görülür.
  • Boğaz ağrısı: Soğuk algınlığında boğaz ağrısı pek sık görülmez. Sadece hastalık başında hafif yanma ve kaşınmalar olur. Ancak gripte boğaz ağrısı sıklıkla görülmektedir.
  • Baş ağrısı: Soğuk algınlığında yine gribe göre çok nadir baş ağrısı görülür.
  • Eklem ağrıları: Gripte şiddetli eklem ağrıları olur ve neredeyse yataktan kalkamayacak durumda olursunuz.
  • Burun tıkanıklığı ve akması: Soğuk algınlığı virüsleri burun akıntısına neden olur. Gripte burun akıntısı ya da tıkanıklığı olmama ihtimali yüksektir.
  • Hapşurma: Soğuk algınlığının bir diğer olmazsa olmazı hapşurmadır.
  • Öksürük: Gripte öksürük çok sık görülür ancak soğuk algınlığında çok nadirdir.
  • Son olarak grip zatüre, bronşit ve daha ölümcül hastalıklara neden olabilmekteyken, soğuk algınlığı sinüzit ve otit gibi daha basit komplikasyonlara neden olur.

Soğuk algınlığı ve gripten nasıl korunabiliriz?

Dünyada 300’ün üzerinde soğuk algınlığı virüsü varken grip virüsü çok daha az sayıdadır. Dünya sağlık örgütü her sene bir grip virüsünü ön görmekte ve bu virüse yönelik aşılar üretilmektedir. Grip aşısı olmak demek, diğer grip virüslerine yakalanmayacağımız anlamına gelmemektedir. “grip aşısı olmama rağmen grip oldum” serzenişlerinin temel nedeni budur.

Grip aşıları soğuk algınlığı virüsüne etki etmemektedir. Bu nedenle yine grip aşısı olduktan sonra soğuk algınlığına yakalananlar aradaki farkı bilmedikleri için aşının etkisizliğini dile getirebilmekteler.

Soğuk algınlığı virüslerinin fazlalığı nedeniyle herhangi bir aşısı yoktur. Mümkün olan en basit kaçınma yöntemi kalabalıktan ve hasta insanlardan uzak durmak, sık sık bulunulan mekanı havalandırmak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirici besinler almak.

Soğuk algınlığı ve grip virüs hastalığı olmaları nedeniyle antibiyotik kullanımının tedavide avantajı yoktur.

C vitamini etkisi

İnsanlar hasta olur olmaz portakal, mandalina, greyfurt vs. gibi c vitamini fazla besinler tüketmeye başlarlar. Ancak bilinmelidir ki C vitamininin tedavi edici özelliği yoktur. C vitamini önleyici özelliğe sahiptir, bu nedenle aslında hasta olunmadan önce alınması gereken bir vitamindir. Hastalık boyunca alınan C vitamini bağışıklık sisteminize destek verir.

C vitamini tableti yerine portakal yesek olur mu?

Elbette olur ancak, yoğun C vitamini takviyesi almanız gereken durumlarda genelde 1000mg’lık C vitamini içeren tabletlerden günde 1 adet almanız beklenir. Bir adet portakalda yaklaşık 45mg C vitamini olduğunu düşünürsek günde 22 adet portakal yemek zor olsa gerek 🙂

Piyasada bulunan soğuk algınlığı ve grip ilaçları ne işe yarar?

Soğuk algınlığı ve grip ilaçları, hastalığı tedavi edici özellikten öte semptomların hafif hissedilmesini ve hastalığın daha rahat geçirilmesini sağlar. Parasetemol içeren ilaçlar alınarak geceleri nispeten daha rahat uyunabilir ancak dikkat isteyen bir işte çalışıyor isek parasetemol miktarının daha az olmasını hatta hiç içermemesini tercih etmeliyiz (hastalık durumunda mutlaka doktora danışılmalı, kafamıza göre ilaç almamalıyız).

Soğuk algınlığı için kullanılan ve bir ilaç olmayan Vicks First Defense burun spreyi, gribe etkisi olmasa da soğuk algınlığını geçirmekte iyi bir etkiye sahip. Yıllardır kullandığım bu ürün (içerisinde ilaç etken maddesi olmadığı için ürün diyorum) hastalığın ilk 36 saati içerisinde kullanıldığında virüsleri daha bizi hasta etmeye başlamadan vücut dışına atabiliyor. Bir dönem Eczacıbaşı İlaç Pazarlama getiriyordu ülkemize. Kullanımı ve etki mekanizması hakkında sanırım yine onlardan bilgi alınabilir.

 

 Onur ÖZDEMİR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.