No Man’s Land (Tarafsız Bölge) 2001

Yayınlandı: 21 Eylül 2014 / Sinema

 IMDB: 8 / 10

1993 yılında yaşanan Boşnak – Sırp savaşını (ya da Boşnak katliamını) anlatan film, bunu sadece 1 savaş sahnesiyle çok vurucu bir şekilde yapmayı başarmıştır.

2006 yılında yaptığım Balkan gezisi sırasında uğradığım Bosna’da gördüklerim beni o kadar etkilemişti ki bu savaşı en iyi anlatan filmleri araştırmaya başladım (daha önce Beyrut ziyaretimde de savaşın benzer izlerini görmüş ve “Walts With Bashir – Beşir’le Vals” filmini izlemiştim, animasyon olan bu filmi de izlemenizi öneririm). Bu araştırmada karşıma çıkan ödüllü filmlerden biridir No Man’s Land.

2001 yılında Cannes film festivalinde “Best Screenplay – En İyi Senaryo” ödülü alan film, 1993’te yaşanan savaşı ve savaşta Birleşmiş Milletler’in rolünü sorgulamamızı sağlıyor. Günümüzde de olduğu gibi savaşın bitmesini istiyor gibi görünen ancak devam etmesi için elinden geleni yapan “güçler” ve medyanın aslında insanların acısından nasıl nemalandıklarını tekrar görüyoruz. Filmin iki baş karakterinin aralarında geçen “savaşı siz başlattınız” tartışması yine altı çizilmesi gereken sahnelerden birisi.

Filmdeki sahneler o kadar yalındı ki bir Türk olarak hemen hesaba girişmek istedim 🙂 Araştırmam sonucu filmin 14 Milyon Fransız Frangı bütçe ile yapıldığını (kaba bir hesapla 6.1 Milyon TL ediyor diyebiliriz) ve 4.8 Milyon USD gişe yaptığını öğrendim.

Özetle, savaş filmleri arasında kendisine farklı bir yer edinen bu filmi izlemenizi kesinlikle öneririm.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.