Yunanistan Nire!.. Türkiye Nire!..

Yayınlandı: 23 Aralık 2008 / Deneme Yazıları

12.12.2008 Radikal

Oral Çalışlar
Bizim yörenin köylüleri bir yer sorduğunuzda “Aha şuracıkta şu tepenin ardında, bir nefeslik yol” diye tarif yaparlar.

Tabii bu onlara göre öyledir. Siz onların tarifiyle yaya yola koyulursanız yandınız demektir. Gideceğiniz yer hiç de onların tarif ettiği gibi yakın değildir, gidersiniz bir türlü yol bitmez.
Yunanistan komşumuz. En kolay gidebileceğimiz yerlerden. Ama bize vize uyguladığı için ‘aha şuracıkta’ desek de kolay gidilecek bir yer değil.

Bir gencin polis kurşunuyla yaşamını yitirmesi, Yunanistan’ın altını üstüne getirdi. Yunanistan İçişleri Bakanı, Başbakan Konstantin Karamanlis’e olayın hemen ardından istifasını sundu. Başbakan kabul etmedi.

Gösteriler sürüyor. Alınan bilgilere göre, Emniyet Genel Müdürlüğü otopsi raporunu açıklamaya cesaret edemiyormuş. Çünkü Emniyet’in saptamalarına göre kurşun duvardan sekerek gencin ölümüne neden olmuş. Bunu böyle açıklamaktan çekinmelerinin sebebi toplumda iyice artan öfkeymiş.

Başbakan Karamanlis kitle gösterileri düzenleyen sendikacılardan  gösterileri durdurmalarını rica etmiş, ama sözünü geçirememiş. Yunanistan’da asıl sert gösterileri Anarşist grupların düzenlediği öne sürülüyor. Anarşistler ideolojik olarak devlete karşıdırlar. Devlet karşıtı gösterilerin tırmanmasını onların sağladığı söyleniyor.

***

Yakınımızdaki Yunanistan’daki olayları izlerken değişik yorumlar yapmak, değişik duygulara kapılmak mümkün. Birincisi polisin ateş ederek yurttaşını öldürmesi ve buna gösterilen tepkiler açısından ülkemizle Yunanistan arasında bir karşılaştırma yapabiliriz.

Türkiye’de de son dönemde polis silahından çıkan kurşunlarla çok sayıda gencimiz yaşamını yitirdi. Görebildiğim kadarıyla bu polislerin hiçbiri tutuklanmadı. Devletin diğer kurumları da bu polislere sahip çıkmak için yarışa girmiş durumdalar. Her gün bu konuda bir bilgi basına yansıyor.

Yunanistan’daki olayları izlerken, “Son yıllarda Türkiye’de polis kurşunuyla öldürülmüş yurttaşlarımızın bir listesini çıkarsak, bu öldürme olaylarının davalarının nasıl gittiğini ve ne şekilde sonuçlandığını araştırsak…” diye düşündüm.

Sizce hiç bu öldürme olaylarından tutuklu polis var mı? Örneğin Baran Tursun davasından ya da Çağdaş Gemik davasından? Gazi olayları sırasında ondan fazla gence hedef gözetmeyerek ateş eden ve onları öldüren polis memurlarından hiç mahkûm edilen oldu mu? Bunlardan hiç hapse giren oldu mu?

Yunanistan bize coğrafi olarak çok yakın, ancak siyasi olarak kesinlikle değil. Orada bir gencin polis kurşunuyla ölmesi hükümeti sarsıyor, İçişleri Bakanı’nı istifaya zorluyor, toplum sokaklara dökülüyor.

***

Avrupa’nın dört bir yanında, anarşistler harekete geçmiş durumdalar. Yunanistan’ın konsolosluklarını, büyükelçiliklerini basıyorlar, tahrip ediyorlar. İşin ilginç tarafı Türkiye’deki anarşistlerin de Yunanistan’daki gencin öldürülmesine dayanamayıp Yunanistan’ın İstanbul Konsolosluğu’na saldırı düzenlemeleri. İlginç diyorum, çünkü ‘kelin merhemi olsa…’ misali bir durum var.

Yunanistan’a kızıncaya kadar daha yakınımızdaki kendi devletimizin, kendi iktidarlarımızın yaptıklarına baksak daha iyi olur. Çünkü bu ülkede son dönemde işkence iddiaları, polis kurşunuyla gençlerin öldürülmesi haberleri ayyuka çıkmış durumda.

Durum gerçekten vahim. İnsan hakları ihlalleri tırmanışa geçmiş vaziyette. Ülkemizde olanların vahameti Avrupa Birliği İlerleme Raporları’nda da ciddi gelişmeler olarak yer alıyor.
Anarşistlerin aynı anda Avrupa’nın dört bir yanında kendiliğinden harekete geçmeleri, ayrıca ilginç bir gelişme olarak kaydedilebilir. “Bu yeni bir durum mu? Batı’da radikal muhalefet hareketlerinin yeni eğilimi anarşizm mi? diye sormak da mümkün.

Yunanlıların öfke içinde sokaklara dökülmelerini, polis kurşunuyla ölen çocuklarının hesabını sormalarını saygıyla karşılıyorum. Acılarına ve öfkelerine ortak oluyorum.
‘Aha şuracıkta’ oluyor bütün bunlar. ‘Yunanistan nire! Türkiye nire!’ demeyin. Komşumuz onlar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.