MotoKaravan Maceram – III. Hangi karavan şirketi?

Yayınlandı: 01 Mart 2020 / Faydalı Bilgiler, Van Life (Karavan Kültürü)

Uzun zaman oldu karavanım hakkında yazmayalı. Yaklaşık 2 ay süren yapım çalışmaları, ruhsatın değişmesi (onu ileride anlatacağım) falan derken şimdi fırsat bulabiliyorum. Bu yazımda size karavan şirketleri ile olan görüşmelerimi ve sonunda neye karar verdiğimi aktaracağım.

Karavan yaptırmak aslında biraz da ev yaptırmaya benziyor. Sonuçta benzer yaşam alanlarına sahip farklı metrekarelerden bahsediyoruz. Ancak daha küçük metrekare olması sizi umutlandırmasın, metrakaresi ile ters orantılı şekilde fiyatlar ediniyorsunuz. Örneğin evlere laminat parke döşeyen bir usta ile aramda şöyle bir diyalog oldu:

  • Merhaba, ben laminat parke döşetecektim.
  • Tabi buyrun kaç metrekare alan?
  • Aslında Transporter T5’in içine döşenecek, karavan yapacağım da…
  • Abicim zor iş onlar, ben onun içini döşeyene kadar 2 ev bitiririm.
  • O zaman ben de 2 ev parası vereyim..??..
  • ??..?? Error

Gördüğünüz gibi, ustalar pek yanaşmak istemiyorlar. Bunu biraz ufuk darlığına bağlıyorum aslında. Bugün birçok büyük karavan firması, eskinin mobilya ustaları… Ufuklarını geniş tutup, daha fazla para kazanmak için farklılıklara yönelmişler. Ha tabi yönelmişler de “fiyatlar nasıl peki?” diyecek olursanız, işte orası çok karışık. Google, Youtube, Facebook grupları, eş dost derken birçok karavan firması ile görüştüm. Aşağıda göreceğiniz, onlarca karavan videosunu izleyerek nasıl yapılacağına karar verdiğim, çok basitçe projesini çizdiğim ve ölçeklendirdiğim, basit bir yatak, beş kapaklı dolap, laminat ve ufak tefek aksesuar işleri için (elektrik hariç) 2019 fiyatlarıyla 12.000 TL’den 60.000 TL’ye kadar fiyatlar aldım. Elektrik işlerini dahil ettiğimizde bu rakam 5.000 TL ile 10.000 TL arasında yine artıyor, üstelik kullanılan elektrik malzemeleri benim düşündüğüm gibi olmuyordu. O rakamları verecek bir bütçem olmadığı için geriye tek seçenek kalıyordu; bu işle uğraşmayı kabul edecek iyi bir mobilya ustası ve oto elektrik ustası bulup, onlara tarif ede ede yaptırmak. Aklınızda olsun, eğer bir mobilya ustası bu işe giriyorsa, başında durup en ince detaya kadar her şeyi sizin söylemeniz gerekiyor. Ev mobilyaları, ev hareket etmediği için kolaylıkla yapılabiliyor ve çok geç eskiyor ancak hareket eden, çukurlara giren, rampalar tırmanan bir aracın içindeki mobilyanın çok dayanıklı olması gerekiyor. Diğer yandan ev içerisine yerleştirdiğiniz mobilyaların ağırlığı pek önemli değil ancak araç içerisine koyacağınız mobilyalar hafif olmalı, yoksa aracı yerinden bile kaldıramayabilirsiniz. 🙂

Bütün planlamalardan sonra gerçekten işinde çok iyi bir usta olan elektrikçi Vedat Usta’nın yanında aldım soluğu. Onun da benimle tanıştırdığı işinde iyi ancak biraz tembel diyebileceğimiz bir otomobil pandizot ustasıyla birlikte başladık malzeme listesi çıkarmaya. Araştırmalarım sonucu su kontrası adı verilen ağaç çeşidinin karavanlar için kullanışlı olduğunu öğrendim. Usta bu ağaç türünü araştırıp (kendisi MDF konusunda bilgili ancak MDF çok ağır bir ağaç türü), nasıl kesilir nasıl boyanır öğrendikten sonra bir hesap çıkardı. Biraz pazarlıkla mobilya işinin tamamını 8.000TL’ye bağladık. Paranın bir kısmını malzeme alması için önden verdim. İyi ki de öyle yapmışım diyorum çünkü 10-15 günde teslim ederim dediği iş maalesef 1,5 ayı buldu 🙂

Elektrik konusunda yine ufak tefek gecikmeler yaşandı ancak dört dörtlük bir iş çıktığını söylemeliyim. Yaşam aküsünden, güneş panallerine, iç aydınlatmalarından, invertörüne gerçekten kaliteli bir elektrik sistemim oldu.

Karavan yaparken, karavan şirketleri ile elektrik ve mobilya ustası arasındaki avantaj ve dezavantajlardan bahsetmek gerekirse:

Karavan Şirketleri:
Avantajlar
– İşi anlatmak zorunda değilsiniz, eğer eski bir şirketse zaten sizin aracınıza gelene kadar onlarca aracı yaptıklarından tecrübe kazanmışlardır.
– Anahtar teslim anlaşabilirsiniz. Bu sayede sizi arayıp “abi malzeme bitti almamız gerekir”, “iki dakika gelip bakar mısın şurasını şöyle mi yapayım?” gibi cümlelerle muhattap olmazsınız. Şirket eğer iyiyse projede ne varsa onunla karşılaşırsınız, ücret öderken de ödeme planı baştan yazılı olarak belirleneceğinden ona uygun ödeme yaparsınız.
– Birçok şey sözleşmeye dayandırılabilir. Aksi bir durumda hakkınızı aramanız kolay olur.
– TSE ve ruhsat süreçlerini bildiklerinden, sizin araştırmanıza gerek kalmaz, ne yaptılarsa onunla gidersiniz ve hem projeden hem de muayeneden geçersiniz.

Dezavantajlar:
– Her şeyden öte pahalılar. Evet işini dört dörtlük layıkıyla yapanlar için biraz fazla para vermek mantıklı olabilir, başınız ağrımaz ancak işini dört dörtlük yapanları bulmak o kadar zor ki, hem çok para verip hem de dört dörtlük iş çıkmama riski vardır.
– Sözleşmeler sizi güvence altına alsa da iş anlaşmazlığa düştüğünde birçok insan hukuk mücadelesi başlatmak zorunda kalıyor. Sonunda belki kazanacaksınız ancak geçen süreç sizi yıpratabilir.
– Aynı paraya çok daha düşük kaliteli hizmet alma ihtimaliniz çok yüksek.

Mobilya/Elektrik Ustaları:
Avantajlar
– Her şeyden öte, sıkı bir pazarlıkla karavanınızı çok ucuza mal etme şansınız olur. Örneğin ben belki işçilik kalitesinden ödün verdim ancak ya hiç karavan yaptıramayacaktım ya da böyle bir şeyler yaptırabilecektim. 1 her zaman 0’dan büyüktür.
– Karavan şirketleri ile aynı paraya çok daha kaliteli malzemeleri kullandırabilirsiniz. Örneğin ben, karavan şirketlerinin 220 volt Çin Malı buzdolabı teklifi yerine, işten artan paramla 12 volt, donfoss kompresörlü IndelB marka buzdolabı aldım (ikinci el çok az kullanılmış)
– Usta eğer iyi, güleryüzlü ve anlaşması kolay bir usta ise karavan yapım aşamasında bol eğlenceli bir süreç sizi bekliyor demektir.
– Gecenin bir vakti bile ustayı arayıp soru sorabilirsiniz. Kurumsal olmadığı için cep telefonundan ulaşmak kolaydır.

Dezavantajlar
– Her şeyden öte diğer şirketler gibi değiller, ilk defa bu işi yaptıkları için en ince detaya kadar söylemeniz gerekir. Aksi takdirde çok abidik gubidik bir iş yaptılarsa size “söylemedin ki” diyebilirler.
– Ortada bir sözleşme olmadığından işi ricadan öteye götüremezsiniz. Bazen uzun da sürse hukuk mücadelesi verebilsem iyi olur dersiniz.
– Şanslıysanız akıllarına takılan her şey için sizi ararlar, ancak elbette bu vaktinizi alır. Şanssızsanız projeye göre yapmadıkları için kafasına göre yaparlar, gittiğinizde görürsünüz.

– Elektrik ve mobilya ustasının iletişimde olması bir başka önemli konu. Nerede hangi delik alanı bırakılacak, nereden hangi kablo geçecek karşılıklı mutabık olmalılar.
– TSE proje ve muayene süreçlerine hakim olmanız gerekir, eksik bir şey yaptırmanız durumunda işi başa sarmanız gerekir ve bu daha maliyetli olur. Dolayısıyla araştırmacı ruha sahip olmanız şart.

Eminim aracı ve içerisinin nasıl olduğunu merak ediyorsunuzdur. Şimdi birkaç fotoğraf paylaşacağım, en kısa zamanda (umarım) bir video ile ruhsat alma sürecine kadar her şeyden bahsedeceğim.

Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.