MotoKaravan Maceram – I. “Van Life” Hoppala nerden çıktı bu?

Yayınlandı: 16 Ağustos 2019 / Faydalı Bilgiler, Van Life (Karavan Kültürü)

Eğer önceki yazılarıma göz atma şansı bulduysanız, 2000’li yılların başında kamp yapmaya başladığımı ve 2005’ten bu yana da kamp ve motosikleti birleştirerek ve hatta son dönemde 4×4 araçlarla da kampa gittiğimi okumuşsunuzdur. Son 5-6 yıldır bir karavan gördüğümde hep “yaşlanınca bunlardan alacağım bir tane” diyordum. Bir hafta sonu sabahı yine yataktan geç çıktığım bir gün, uyanır uyanmaz elime telefonu alıp Instagram hesabımı (OnurYollarda) kontrol edecektim. Bir anda “keşfet” bölümünde Mercedes Vito marka araçlı yabancı bir çiftin çadırdan hallice bir karavana sahip olduklarını gördüm. Üstelik hemen hemen benimle aynı yaştalar, hatta belki benden gençlerdi de… Sonra araştırmalarım sonucu “Van Life” denilen bu akımın yurtdışında ve yeni yeni de ülkemizde çok yaygın bir kamp çeşidi olduğunu gördüm.

Son dönemde kamplara gittiğimde; düz ve taşsız yer seçmek, çadırı kurmak, eşyaları indirmek, suya yakın olmak, eşyaları toplamak, çadırı toplamak vs. sıkıcı gelmeye başlamıştı (Yoo yoo, asla zor gelmiyordu, yaşlanmadım!). “Van Life” kültürünü araştırdıkça hoşuma gitmeye başladı, hoşuma gittikçe de araştırmaya devam ettim. Bir arkadaşımın şu yorumu çerçevesinde size biraz Van Life’tan bahsedeyim:

“Hepimiz aynı yoldan geçiyoruz; başta motosikletin olur, sonra kamp yapmaya başlarsın, sonra bir 4×4 almak istersin, sonra bir CamperVan yaparsın ve en son Karavan yaparsın”

Öncelikle “Van” nedir? diye başlayacak olursak; İngilizce’de “kamyonet, minibüs vs gibi ticari araçlara verilen bir isim” diye düşünebiliriz. Yeni yeni “karavan” anlamında da kullanılmaya başlanıyor. Çok basit olması açısından Türkçe’de “panelvan” olarak sınıflandırılan araçları hayal edebilirsiniz. “Van life” da dolayısıyla bu panelvanların, içinde yaşanabilecek bir hale getirilerek bir tatil çözümü olarak değerlendirilmesidir desek yanlış olmaz sanırım.

Peki “sadece panelvanlar mı kullanılır?” sorusunun yanıtı elbette ki “hayır”. Üstelik ülkemizde ruhsattaki araç sınıflandırmalarının hiçbir mantığının olmadığını düşürsek bunu kesin bir çizgiyle ayıramayız (aynı araç 8 koltuklu iken otomobil ruhsatlı ancak 9 koltuk olursa minibüs ya da aynı marka aracın dizeli kamyonet geçerken benzinlisinin otomobil diye geçtiğini bile gördüm).

“Van life kültürüyle yapılan araçlara ne denir?” sorusunun yanıtında iki seçenek var ise (CamperVan – Karavan), bunlardan sadece birisi doğrudur diyemeyiz ancak #VanLife hashtag’lerini arattığınızda sıklıkla CamperVan’ları göreceksiniz.

Şimdi gelelim CamperVan’lar hakkında dilimiz döndüğünce kısa bir tanım yapmaya… CamperVan için ben “üzerinden lüks özellikleri alınarak çadırdan daha hallice hale getirilmiş karavan” tanımını yapıyorum. Nedir bunlar; sabit tuvalet ve banyo, televizyon, çamaşır/bulaşık makinesi, büyük ev tipi buzdolabı vs. Hatta birçok CamperVan’da sadece olanları saymak daha kolay olabilir: yatak, çoğunlukla portatif ocak, belki minik bir evye ve musluk, ufak bir masa, soğutucu ya da belki zorlarsak ufak bir buzdolabı…

“Yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan?” sorusu gibi biz de kendimize şunu sorabiliriz: “az eşya almak istediğim için mi CamperVan yaptım, yoksa CamperVan küçük olduğu için mi az eşyam var?”. Benim CamperVan yapmayı tercih etmemdeki nedenler şunlardı:

  1. Tek aracım olacaktı, dolayısıyla şehir içi için kıvrak ve ufak olmalıydı.
  2. Park sorunu yaşatmamalıydı ya da minimumda yaşatmalıydı.
  3. Az yakıt tüketse iyi olurdu. (göreceli)
  4. Hala gittiğim yerlerde daha çok dışarıda zaman geçirmek istiyordum.

Bu dört temel sebep beni ufak bir panelvan, minibüs vs. sınıfında bir araç almaya itmişti. Bir sonraki yazımda hangi araçlara baktığımı ve neye-nasıl karar verdiğimi bulacaksınız.

Sevgiler.

Onur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.