Motosiklet ile Doğu Karadeniz (3370 km) – 3. Bölüm

Yayınlandı: 30 Eylül 2017 / Motosiklet, Motosikletli Gezilerim

Emre’den ayrıldıktan sonra tek tabanca olarak devam ettiğim turda bir sonraki durağım Ayder Yaylası idi. Planıma göre bir gece Ayder, diğer gece Pokut olmak üzere 2 gece Rize’de kalacak, ardından doğrudan Batum’a geçecektim.

Trabzon’u çıkar çıkmaz bastıran yağmur, korktuğum şey olan yayalalarda havanın sisli ve kapalı olmasına bir sinyal gibiydi. Özellikle Çamlıhemşin – Ayder arası olan yolda bolca sisten dolayı oluşan yağmur yedim. 

“Ayder Yaylası” yaklaşık 20 yıl önce bir kartpostal üzerinde görüp merak ettiğim bir yerdi. Ancak geçen 20 yıldan olsa gerek, şimdilerde “bir daha hayatta gitmem” dediğim bir yer. Öyle ki, o “yayla” denildiğinde kafamızda oluşan sessiz, sakin, yeşilin ve oksijenin bol olduğu, eski ahşap evlerin olduğu yer imajı daha milli park giriş kapısından itibaren dağılmaya başlıyor.

Öncelikle sessiz değil, her yer yerli ve yabancı turist dolu ve kaldırımlar (!) tıklım tıklım. Yeşil evet belki boldur ama tesislerden arınıp manzara izlemek çok güç, bunun beraberinde otomobil, minibüs ve diğer motorlu taşıtların egzozlarından özellikle cadde (!) boyu yürürken kaçmak da zor.

Kaldığım pansiyon olabildiği kadar doğal, küçük ve ahşap bir yayla eviydi (çok fazla önerebileceğim bir yer

olmadığından ismini paylaşmıyorum). Burada biraz dinlendikten sonra, fotoğraf makinemi de alıp yürüyüşe geçtim. Bir yandan da “keşke Ayder yerine Pokut’ta kalsaydım” diye düşünmeden edemedim. Çünkü kafamdaki yayla fotoğraflarını çekmek imkansızdı. İnsan, araba, elektrik kabloları, çanak anten gibi unsurlardan arınmak oldukça güçtü 🙂

Akşam üstü Foursquare aracılığıyla bulduğum Şimal Pide gerçekten güzel ve lezzetli pideler yapıyor. Ancak ondan daha da lezzetli sütlacı mutlaka yemenizi öneririm. Sanırım bugüne kadar yediğim en lezzetli sütlaçtı. Mekan sahibi Mehmet ile biraz sohbet edip, Foursquare’de iyi yorum yapacağıma söz vererek oradan ayrıldım 🙂

Dönüşte ilanlarını gördüğüm 2 farklı tur şirketi, bir anda planımın değişmesine neden oldu. Bunlardan bir tanesi 50 TL karşılığında Pokut ve Sal Yaylaları, Palovit Şelalesi vs. gibi birkaç görülmesi gereken yeri gezdiriyor ve tekrar Ayder’e geri getiriyordu. Kafamdaki plan, ertesi sabah erkenden bu tura katılıp, akşam tekrar Ayder’e dönüp Batum’a en yakın yerde konaklamaktı.

Ertesi gün olduğunda ne kadar doğru bir karar verdiğimden emin olmuştum, çünkü Pokut ve Sal Yayaları’nın yolları çok kötü. Üstelik yağan yağmur ve sis yolun aynı zamanda kaygan olmasına da neden olmuştu. Yani eski planımı uygulamaya çalışsam muhtemelen motosikletime çok zarar verebilirdim. Diğer yandan sabah pansiyondan ayrılırken yanıma almam gereken motosiklet çantaları da yine başıma bela olabilirdi. Üstelik her seferinde motosikletten inip fotoğraf çekmeye çalışmak da bir süre sonra işkence olurdu muhtemelen.

Turla birlikte gezerken hem uçuruma neredeyse sıfır geçmenin heyecanı, hem de manzaranın güzelliği birbirine karışmıştı. Çamlıhemşin Yaylaları’nı bir sonraki sefere bir 4×4 ile gezmek için kendime söz verdim 🙂

Buraya eklediğim fotoğrafları genellikle az tutmaya çalışıyorum ancak daha fazlasını görmek isterseniz Instagram’da @OnurYollarda hesabımda görebilirsiniz.

Tur sonunda saat 19.00 gibi tekrar pansiyona dönmüştüm. Yine sisin yarattığı yağmur ince ince çiselerken, çantalarımı motosikletime takıp hemen yola koyuldum. 20-25 km kadar devam edip Çamlıhemşin’e indiğimde Ayder’deki yoğun sisin aksine hava kupkuruydu 🙂 Seyahatim süresince ıslandığım son yer burası olacak (Emre ile birlikte bir de Ordu Giresun arasında ıslanmıştık) ve bundan sonrasını çok daha keyifli geçirecektim.

Batum’a girmeden önce bir gece Hopa’da kalmaya karar verdim ve yine internetten bulduğum bir otele rezervasyon yaptırdım. Oteldeki odama girer girmez çok yorulduğumu hissettim. 10 saat boyunca yaylalarda dolaşmanın vermiş olduğu yorgunluk ve fazla oksijenin yarattığı uyku ile sabaha kadar güzelce uyumuştum. Bir sonraki gün, motosikletimle ikinci kez sınır geçecek ve Gürcistan’a girecektim.

devam edecek…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.