İkinci bir modemle Wi-Fi sinyal gücünü arttırmak (Kablolu)

Yayınlandı: 30 Eylül 2017 / Bilişim, Pratik Bilgiler

Yıllardan beri internet operatörü değiştire değiştire evde birçok atıl durumda modem oldu. Bu modemler bir işe yarar mı acaba diye kurcalarken, evin bazı yerlerinde düşük kalan modem sinyal gücünü bunlar vasıtası ile arttırabileceğimi öğrendim. Nasıl mı, buyrun detaylara…

Ben bu anlatımı internette bulduğum örneklerden olan Airties modem üzerinden yapacağım. Yıllar önce TTNet ADSL abonesi iken bana verilen Airties modem sayesinde internette yapılan anlatımları birebir uygulayabildim. Ancak eksik kalan ya da kafa karıştırıcı şekilde anlatılan kısımları elimden geldiğince diğer modemlere de uygulayabilin diye basitleştireceğim. Burada bir not düşeyim, orjinal modemim Zyxel Fiber alt yapısında 24 mbit’e kadar desteklemesine rağmen, Airties modem eski olduğu için 8 mbit’e kadar destekliyor.

İlk olarak ne yapmak istediğimizi özetleyelim: Evdeki birincil modemimizin sinyali bazı odalara ulaşmıyor ve biz de bir başka modem aracılığıyla birincil modemden aldığımız sinyali diğer odalara taşıyacağız.

Aslında bunu yapmanın 2 yolu var. Bir tanesi kablosuz yol, yani modemlerin de kendi aralarında kablosuz iletişim kurmasını sağlamak; diğeri ise ethernet kablosu ile iki modemi birbirine bağlayarak ikincil modemi biraz daha uzağa taşıyabilmek.

İlk yol için araştırdığım kadarıyla birincil modeme ikincil modemi tanıtmak vs. gibi birtakım karmaşık adımlar yapmak gerekiyormuş. Henüz tam olarak araştırmadığım için ben size ikinci yolu anlatacağım.

Başlıyoruz:

Asıl modemimizde herhangi bir işlem yapmayacağız. Bu nedenle ikincil modemi bilgisayarımıza ethernet kablosu ile bağlayarak modem ayarları arayüzüne girelim. Bu ayarlar bazı modemlerde (mesela Aitries böyle) 192.168.2.1 iken bazı modemlerde (mesela Zyxel böyle) 192.168.1.1

Arayüz kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaptıktan sonra ADSL menüsünden ADSL Ayarları menüsüne giriyoruz.

(İkincil modemi farklı bir marka olanlar için her adımda tam olarak ne yapacağımızı anlatacağım, sizler de ona göre menüyü kurcalayarak bulabilirsiniz diye düşünüyorum.)

Burada modem bağlantı protokolünü DHCP olarak düzenleyeceğiz. Acılan sayfada “Protokol DHCP” olarak seçelim; “NAT  – FREWALL” daki check işaretini kaldıralım; son olarak “Auto PVC” işaretleyerek “Kaydet” tıklayalım.

Yine “ADSL” başlığı altında “ADSL Modu” giriş yapınız. Açılan sayfada “NO_MODE” seçerek “Kaydet” tıklayınız.

“YEREL AĞ” a tıklayarak “Ip Ayarları ve DHCP” menüsune giriş yapınız. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta da her iki modemin IP adreslerinin aynı aralıkta olması gerekmesi (aynı olmaması, aynı aralıkta olması). Her iki modemin IP adresi de aynı olan ya da aynı seride olmayan arkadaşların ikincil modemdeki IP adresini değiştirmeleri gerekiyor. Değiştirilecek olan IP yine aynı seride olmalı, örneğin: 192.168.2.1 ise diğeri de 2.2 olmalı.

“DHCP Sunucusu ve aktarıcısını kapat” seçerek kaydediniz. Eğer bu adımı önce yaparsanız,  modem arayüzüne tekrar giremezsiniz. DHCP demek, otomatik IP ataması demektir. Bağlanan cihaz otomatik olarak IP alır, kapattığınız zaman IP alamadığı için bağlanamazsınız, bilgisayarınıza manuel IP vermeniz gerekir.

IP değiştikten sonra aynı arayüz bağlantısı ile devam edemezsiniz, tarayıcınıza yeni atadığınız IP numarasını yazmanız gerekir, örneğin http://192.168.2.2 gibi. Eğer açılmazsa paniğe kapılmayın, bilgisayarınızın sağ altında bulunan bağlantı simgesinden bilgisayarın modemi kablolu olarak görüp görmediğine emin olun. Eğer görmüyorsa bilgisayarı ve modemi kapatıp açın. Hala görmüyorsa modemi resetleyerek orjinal ayarlarına geri döndürebilirsiniz.

Bu noktadan sonra anlatılanlar, daha sonra yazacağım kablosuz bağlantı için gerekli ayarlar. Hazır ayarlardayken bunları da yaparsanız hazırlık olur.

Kablosuz sekmesi altından, Kablosuz ayarlara giriş yapınız. Bu pencerede sadece “Kanal” değiştireceğiz. Ana modemde kanal “6” olduğu için güçlendirici modemdede kanal “6” yaparak kaydediniz.

Sizin kullandığınız birincil modem hangi kanalda ise onu seçiniz. Birincil modemin hangi kanalda olduğunu bilmiyorsanız şimdilik rastgele bir kanal seçin. Birkaç adım sonra karşınıza çıkacak listede hangi kanalda olduğu görebilir, tekrar bu adıma döndükten sonra değiştirebilirsiniz. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise birincil modemde “Kanal: Otomatik” olmaması lazım. Yoksa birincil modemi her tekrar açtığınızda kanal değişeceğinden ikincil modem çalışmayacaktır.

Bu ayarı da yaptıktan sonra kablosuz ağ güvenliğine giriş yaparak güvenlik seviyesini belirleyelim. Yani bağlantı için şifre belirleyeceğiz.

Airties modemlerde MESH yapılabilmesi için, Güvenliği kapalı ya da WEP seçmelisiniz WPA seçerseniz MESH kullanamazsınız. (Kablolu bağlantı için MESH ayarları yapmanıza zaten gerek yok)

WEP şifreleme türünü seçip şifre belirleyerek kaydediniz.

“MESH” menüsüne giriş yaparak “Köprü Tekrarlayıcı bağlantılarını etkinleştir” seçiniz. Burada listelenecek bağlantıların yanında KANAL numarası yazıyor. Kendi modeminizin kanal numarasını bularak, yukarıda rastgele kanal numarası yazdığımız alanı güncelleyin. Aksi takdirde zaten aynı kanalda olmadıklarından seçilemez durumda olacaktır. Eğer seçilir durumda ise kafadan doğru kanalı sallamışsınız tebrikler 🙂

Kaydederek bu menüden de çıkıyoruz. Böylelikle tüm işlemler bitmiş oldu. Şimdi ethernet kablosunu bilgisayardan çıkarıp, iki modemi birbirine bağlayın. Ardından internete gireceğiniz cihaz ile ikincil modeme bağlanın. İnternete girebildiğinizi göreceksiniz. İkincil modemi ethernet kablonuzun uzunluğuna göre evin herhangi bir yerine taşıyabilirsiniz.

Onur

yorum
  1. […] Yazı 1: https://onurozdemir.com.tr/2017/09/30/ikinci-bir-modemle-wi-fi-sinyal-gucunu-arttirmak/ […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.