Motosikletlere ilave gümrük vergisi

Yayınlandı: 03 Ağustos 2017 / Haberler, Motosiklet

Motosiklet severler tarafından biliniyor ki, 28 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2017/10476 sayılı İthalat Rejim Kararına Ek Karar uyarınca, motosiklet ve scooter ithalatlarında ilave gümrük vergisi uygulaması başladı. Bu karar uyarınca, motosiklet ithalatlarında % 20 oranında ilave gümrük vergisi tahsil edilmeye başladı.

Peki nedir bunun detayı?

Motosikletlerin AB menşeli veya ülkemizle serbest ticaret anlaşması bulunan ülke menşeli olması durumunda ise ilave gümrük vergisi tahsil edilmiyor. Ancak, bu ülkeler dışındaki bir ülkeden ithalat yapan şirketler % 20 oranında ek vergiyi ithal anında ödemek zorunda kalacaklar.

Buradan görülüyor ki, eğer bir motosikletin menşei AB ülkelerinden herhangi biri ise bu vergiden etkilenmeyecek, yine Serbest Ticaret Anlaşması (STA) yapılan ülkelerden biriyse de etkilenmeyecek demektir. “AB ülkeleri tamam da STA yapılan ülkeler hangileridir” diye soracak olursanız da:

Motosiklet ithalatında alınan ilave gümrük vergisi, tüketicilere sunulacak fiyatları doğrudan veya dolaylı yoldan etkileyecektir.

İthalde ödenecek ilave gümrük vergisi aynı zamanda Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi matrahına ilave edileceği için, ithal motosiklet fiyatlarındaki artışın % 20 oranından fazla olması bekleniyor. ​

Onur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.