Hafta sonu için eğlenceli bir gezi: İnceğiz Mağaraları

Yayınlandı: 28 Mayıs 2017 / Motosiklet, Motosikletli Gezilerim

İnceğiz Mağaraları muhtemelen hepinizin bildiği ancak bildiğini bilmediği bir yer 🙂 Rahmetli Kemal Sunal’ın meşhur filmleri olan Davaro ve Salako’nun dağ sahnelerinin çekildiği mağarayı önce bir tekrar hatırlayalım:

Pazar günü tek günlük bir gezi için interneti karıştırıyor ve İstanbul çevresindeki tarihi yerlere bakıyordum. Ardından Çatalca İlçesi’nin 9 km. kadar kuzeybatısında, Karasu Vadisi kenarında İnceğiz köyü yakınında, 3000 yıl öncesine dayanan bir yerleşim bölgesi olan İnceğiz Mağaralarını buldum.

Oldum olası gezmek için bir yere gittiğimde otoyol ve benzeri yolları tercih etmeyi sevmemiş, hep göl ve orman manzaralı alternatif yolları bulmaya çalışmışımdır. Yine aynısı oldu ve kendi rotamı çizdim:

link: https://goo.gl/maps/9izRKYCSKp22

Evden çıkışta Arnavutköy’e giden yolumun Başakşehir Belediyesi Şamlar Piknik Alanı yönüne doğru dönmesiyle birlikte heyecan başlıyordu. Piknik alanının sınırları bittikten sonra Şamlar istikametine giderken Terkos – Altınşehir Yolu‘na döndüm. İsminin yol olduğuna bakmayın, daha ilk 20 metresinde motosikletlimle irili ufaklı kayaları aşmak zorunda kaldım. Bir an “acaba geri dönüp düz yoldan mı gitsem” dedim ancak inatçı kişiliğim buna izin vermedi 🙂 Hacımaşlı Köyü‘ne kadar yollar aşağıdaki gibiydi:

“Ha düştü ha düşecek” diye diye biraz korku biraz adrenalin ile ilerledikçe, orman ve gölün harika uyumu kendisine hayran bırakıyordu. Neredeyse bulduğum her düzlükte durup fotoğraf çektim.

Bu rotayı tercih edecek olan arkadaşlara tavsiyem, özellikle yokuş çıkarken ve inerken zeminin çok bozulması nedeniyle motosikletinizi düşürme riskiniz artıyor. Ancak eğimin düzeldiği yerlerde mutlaka mola verip etrafın keyfine bakın.

Hacımaşlı’ya giden yol boyunca sol tarafınızda Sazlıdere / Sazlıbosna Barajı bulunuyor. Yollar çok kötü olsa da barajın kıyısı balık tutmak için çok uygun. Balık tutmaya gelenleri gördüğümde bu yollardan nasıl geçtiklerine hayret etmiştim, ancak daha sonra anladım ki benim rotamın tersi istikametinde gelirseniz, göle kadar nispeten daha güzel yollardan gelebilirsiniz. Ancak yine de asfalt ya da benzeri bir yol beklemeyin, sadece daha ufak kayalardan geçersiniz 🙂

Hacımaşlı’ya vardıktan sonrası tek gidiş ve tek gelişten oluşan ancak gayet keyifli, temiz asfalt yol. O andan itibaren İnceğiz Mağaraları’na doğru tempolu bir sürüş yaparak mağaraya vardım.

Mağaraların üst kısmında Maltepe Nekropol Alanı bulunuyor. Maltepe’de iskanın M.Ö. 3. yüzyılda Helenistlik Dönemde Byzantion ile başladığı, Roma İmparatorluğu Döneminde İmparator Claudius’un Trakya’yı tam bir Roma eyaleti yapmasından sonra Byzantion yanında Perinthos şehri ile de ilişkiler içersinde olan ve Aphrodit kültürünün görüldüğü bir Trak yerleşimi olduğu düşünülmektedir.

M.S 4. ve 5.yüzyıl başlarında Hristiyanlığın kabulüyle Maltepe’de iskan son bulmuştur. Maltepe’yi terk eden insanlar fazla uzağa değil, suya yakın ve hava şartlarının daha uygun olduğu alttaki mağaralar bölgesini yeni iskan bölgesi olarak seçmişlerdir. İnceğiz Mağara Manastırlarının en görkemlisi İnceğiz köyüne yakın 1. grupta olanıdır.

Kalker bloğunun içine dört katlı olarak oyulmuştur. İçerisinde bir kilise, kaya içine oyulmuş mezar yeri ve vaftiz teknesi olarak kullanıldığı düşünülen bir çukur bulunmaktadır. Üst katlara kayalara oyulmuş merdivenlerle çıkılmaktadır. (solda) İkinci katta yer alan kilisenin tavanında büyük bir haç motifi vardır.

İnceğiz Mağaraları’nın hemen ilerisinde bir de piknik alanı buluyor. Piknik alanı içerisinde yer alan tesise uğramadım ancak dışarıdan düzgün görünüyordu.

Mağara ziyaretimin ardından Çatalca üzerinden E5’e bağlanarak evin yolunu tuttum. Başta belirttiğim gibi gideceğim yere en keyifli yolları bularak gitmeyi tercih ediyorum, ancak dönüşe geçtiğimde “ne kadar çabuk varırsam o kadar iyi” düşüncesiyle hareket ediyorum 🙂

Bu ve diğer gezilerime dair birçok fotoğrafa Facebook sayfamdan ulaşabilirsiniz:

Onur Yollarda

Sevgiyle…

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.