Vivalines: Sıradışı bir otobüs yolculuğu 

Yayınlandı: 31 Mart 2017 / Yaşam

Çoktandır şehirler arası yolculuklarımda uçağı tercih ediyor ve en az 2 – 3 yıldır otobüse binmiyordum. Özellikle İstanbul- Ankara arasında uçanlar hep uçağın bu mesafe için mantıklı olup olmadığının muhakemesini yapar. Bu muhakeme rötar yapan veya park için dolaşan uçaklarda daha çok yapılır. Vivalines, bu muhakemede otobüsün bir adım daha öne geçmesini sağlayan bir yolculuk deneyimi sağlıyor.

İşim gereği girişimcilerle ve girişimlerle sık ilgilenmeye çalışıyorum. Vivalines’ı, şehirler arası ulaşımın Starbucks’ı olarak tanımlasam hata olmaz sanırım. Basit bir otobüs yolculuğunu farklılaştırıp, değer katan bir girişim olarak tanımlasak yanılmayız sanırım.

Ankara sohbetinin açıldığı bir gün kuzenim bahsetmişti ilk Vivalines’tan. Kendisi de henüz hiç kullanmamış ancak hizmetlerini duymuştu. Özellikle molasız gidiyor olması beni cezbettiğinden pek de fazla araştırma yapmadan aldım biletimi. Sigara içmediğim için 30 dakikalık molaların sadece 10 dakikasını kullanıyor, gerisi anlamsız geliyordu. Üstelik 30 dakika mola, tesise girme ve çıkma ile birleşince 40 dakikalara uzuyor.

Yolculuk günü, benim 65 TL’ye aldığım biletin 84 TL olduğunu gördüm. Yani Vivalines biletleme mantığını uçaklarla aynı yapmış görünüyor. Esenler otogarı içindeki “lounge”a girdiğimde özenilmiş bir alanla karşılaştım. Sınırsız ve çeşitli alkolsüz içecekler, kuru pastalar, çeşitli gazeteler, dergiler… Eğer yolculuğu bir süreç olarak tanımlarsak, bu sürecin daha ilk adımında sizi etkilemeyi başarıyor.

Otobüse Xray cihazından geçerek ulaşıyorsunuz. Ancak lounge’da yaşadığım heyecanı otobüste de yaşadığımı söyleyemeyeceğim. Toplam 31 kişilik yolcu kapasitesi nedeniyle diz mesafesinin fazla olacağını düşünmüştüm, ancak arka tarafta konumlanan mutfaktan olsa gerek diz mesafesi çok az fark etmiş. Diğer yandan Mercedes Travego yerine Setra ya da Neoplan tercih edilse daha kaliteli bir tercih olabilirdi. Ancak standart Travego’lardan da daha özenilmiş bir iç mekana sahip olduğunu vurgulayalım. Elektrik prizi, USB girişi ve geniş koltuk arkası masaları benden geçer not aldı.

Yola çıktıktan sonra sizlere, uzak uçuş mesafelerinde dağıtılan kitlerden veriliyor. Kit içerisinde:

  • Kalem
  • Ayakkabı çekeceği
  • Kulak tıkacı
  • Göz bandı
  • Diş fırçası ve diş macunu
  • Ayakkabı poşeti

vs. yer alıyor. Özellikle diş macununun ambalajında yer alan yeşil işaret, o macunda yer alan kimyasalların nispeten daha az olduğuna işaret ediyor.

Çanta dışında bir de dileyenlere Intel işlemcili tabletler veriliyor (markasını göremedim). Ancak tabletlerin birçoğu şarj sıkıntısı yaşıyor ve bu sanırım şirketçe de bilinen bir şey olsa gerek hostesler tek tek yolculara açılıp açılmadığını sordular. Otobüsteki wifi ile kendi tabletinizi kullanmanız daha mantıklı olacaktır. (Wifi dönem dönem arıza çıkarsa da performansı yeterli)

Hostesler demişken, aklınıza uçaklardaki ciddi hosteslerden gelmesin. Gayet güleryüzlü, iletişimlerinde kurumsal olmaya çalışan ancak bunu çoğunlukla beceremeyen ve işlerini severek yaptıklarını düşündüğüm iki hostesimiz vardı. Mesela dağıtılan tabletlerde aradığı dizinin ilgili bölümünü bulamayan bir yolcuya diziyi bularak tableti teslim ettiler, üstelik bunu teyzeye kendileri teklif ettiler.

Otobüsün molasız olduğunu belirtmiştim, ancak merak etmeyin yasal sınırlar içerisinde şoför değişikliği yapılıyor. Yani sizi riske atacak herhangi bir durum söz konusu değil. Otobüs otobanda yer alan bir cebe yanaşıyor ve şoförler burada yerlerini değişiyorlar.

Yemek vakti geldiğinde size güzel bir tepsi geliyor. Metal çatal-bıçak-kaşık seti ile birlikte bana şinitzel, pilav, salata ve tatlı geldi. Muhtemelen gece yolculuklarında daha farklı bir menü ya da sabah kahvaltısı geliyor olabilir. Sık sık içecek servisi yapıldığını da belirteyim.

Eğer İstanbul’da hareket noktalarına toplu taşıma dışında bir yöntemle ulaşmak isterseniz sizi VIP araçlarla alıp, 10 TL karşılığında transferinizi gerçekleştirebiliyorlar. Ben bu hizmeti henüz kullanmadığımdan yorum yapamayacağım.

Bir cuma günü 14.00’te (tam saatinde) kalkan otobüsümüz, 15.30 civarı Ataşehir terminalinden kalktı ve 19.30 civarı Aşti’ye vardı. Bu süreleri göz önüne aldığınızda Vivalines’ın Anadolu yakasında oturan birisi için uçak yerine çok güçlü bir tercih olduğunu söyleyebilirim.

Onur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.