İnternet Şubesi’ne yeni alışmışken bu da nereden çıktı? : “Atom Bank”

Yayınlandı: 12 Şubat 2017 / Bilişim, Bilişim Haberleri

print_atom_both_logoİnsanoğlu, özelde de Türk insanı, bilim ve teknoloji konusunda gerçekten garip tepkilere sahip. Yıllarca bilgisayarda yazı yazmayı bile zorlukla öğretebildiğim ailem, sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte tam bir internet kurdu oldular ve hatta kimi zaman bana bile teknolojik yeniliklerden bahseder hale geldiler. İnsanların ilgilerini çekebilmeyi başarabilirseniz, onlara kolaylıkla bir şeyleri öğretebileceğinizi gösteren en somut örneğim sanırım budur.

İnternet bankacılığı/mobil bankacılık yakın bir zamana kadar Türk insanının en çekindiği bankacılık hizmetlerinden biri halindeyken bugün 45 milyon internet/mobil bankacılık kullanıcısının olduğunu biliyoruz. Ayrıca bugün Enpara, Nuvo, Dijital Deniz vs. gibi, ülkemizde hizmet veren bankalara ait dijital ve şubesiz bankacılık platformlarının da müşteri sayılarını arttırmaya devam ettiklerini görüyoruz. Bu saydığım platformlar mutlaka klasik anlamda bir banka ile bağlantılı haldeyken, İngiltere’de klasik bankacılıktan uzak ve sadece dijital platform kullanan bir banka var:

Atom Banka1-hub

Garanti Bankası eski Genel Müdürü Ergun Özen’in de yönetim kurulunda yer aldığı Atom Bank ( https://www.atombank.co.uk ) dünyada fiziksel bir şubesi olmadan hizmet veren ilk banka olma özelliğine sahip.

CEO’luk görevinde eski HSBC First Direct CEO’su Mark Mullen‘in bulunduğu bankacılık girişimi, ilk etapta İngiltere’deki bankacılık alanını domine etmeye çalışacak. Mullen’in verdiği bilgilere göre, Atom Bank’in uygulamasına aylık olarak güncellemeler gelecek. Bu da Atom Bank’i statik bir uygulama değil, tıpkı Facebook ya da Messenger gibi uygulamalara sıkça gelen ve ürünlerin sürekli geliştirildiği uygulamalar gibi konumlandıracağının kanıtı nitelinde.

Uygulama halihazırda ses ve yüz tanıma gibi biyometrik teknolojilerle giriş yapılmasını sağlayan bazı özelliklere sahip. Ayrıca öğrenen bir yapay zeka teknolojisini arkasında taşıyan Atom Bank, müşteriye göre davranışları öğrenerek müşteri hizmetini de optimize ediyor.

Atom Bank şimdilerde mortgage kredisi de vererek “dünyanın mortgage kredisi veren ilk dijital bankası” olmayı da başarmış durumda.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.