7 Maddede Covid19’un en başarılı ülkesi: Almanya

Yayınlandı: 05 Nisan 2020 / Sağlık

Ülkemizde yaklaşık bir aydır, Avrupa’da ise iki aydır görülen “Covid19 – koronavirüs” ile şüphesiz en iyi mücadeleyi gösteren ülke Almanya.

Nüfusu hemen hemen ülkemiz ile aynı olan Almanya nasıl oluyor da böylesine iyi bir mücadele veriyor biraz araştırdım. İşte 7 maddede Almanya…

Öncelikle Almanya, ortalama yaş ve medyan yaşa bakıldığında İtalya ile birlikte en yaşlı ülkelerden birisi. 100 bine yakın vaka sayısına rağmen en düşük ölüm oranına sahip ülke (%95 tedavi-%5 ölüm). Peki bu virüsle nasıl bu kadar iyi mücadele ediyorlar?

  1. “Corona Taksiler”… Baştan aşağı koruyucu kıyafetlere sahip sağlık görevlileri, araçlarıyla enfekte olan hastaları 5-6 gün boyunca evlerinde ziyaret ediyorlar. Yanlarında bulundurdukları kan testi ile hastanın durumunun kötüye gittiğine dair işaret arıyorlar. Gerekli gördükleri zaman hafif semptomlu hastaları bile hastaneye gönderiyorlar. Birçok hastanın, bu aşamada hastaneye yönlendirilerek tedavi edildiği belirtiliyor. Şimdilik Heidelberg şehrinin bir girişimi olan Corona Taksiler, ülkenin bu hastalığa karşı ciddiyetini gösteriyor.
  2. Almanya’nın yaş ortalaması yüksek olsa da enfekte olan hastaların yaş ortalamasının diğer birçok ülkeden düşük olması (Almanya 49, Fransa 62.2, İtalya 62) bir diğer etken. Ayrıca çok sayıda test yapılıyor olması da hafif semptomlu insanların bir an önce iyileşmesini sağlıyor.
  3. Ocak ayının ortasında, daha birçok ülke tehlikenin farkında değilken Almanya bir test geliştirerek bunu çevrimiçi yayınladı. İlk vakanın açıklandığı Şubat ayının başlarında Almanya’da birçok laboratuvarda çok sayıda test vardı. Ayrıca bu testler bulaşıcı oldukları bilinen vakaları izole ederek pandeminin yayılmasının yavaşlatılmasını ve hayat kurtarıcı tedavinin erken zamanda uygulanmasını sağlamıştır. Özellikle virüsü kapma ve yayma riski taşıyan sağlık personeli düzenli olarak test ediliyor.
  4. Test, test, herkese test… Şubat ayı sonunda 22 yaşında ve hiçbir semptom göstermeyen bir hasta, katıldığı bir karnavalda pozitif bir kişiye rastlanması nedeniyle test yaptırmak istedi. Muhtemelen birçok ülkede reddedilecek olan bu istek, Almanya’da karşılık buldu. Test sonucu pozitifti. Sonuçlar gelir gelmez çalıştığı okul kapatıldı, okuldaki çocuklara ve personele iki hafta aileleriyle birlikte evde kalmaları emredildi. Bu süreçte yaklaşık 235 kişi test edildi. Almanya, “test ve izleme” süreçlerinde Güney Kore’yi örnek alarak geliştirdiklerini belirtiyor.
  5. Hastalar Almanya’da kendilerine yapılan hiçbir test için para ödemiyor (sağlık sigortası olmayanlar dahil). Nisan ayı sonunda, sağlık yetkilileri bağışıklığın oluştuğu yerleri ölçmek için her hafta Almanya’da 100.000 kişinin rastgele örneklerini test ederek büyük ölçekli bir antikor çalışması yapmayı planlıyor.
  6. Covid19, Almanya’da henüz görülmeden önce hastanelerde yoğun bakım kapasiteleri ve çalışan sayısı arttırıldı. Öyle ki şu an İtalya, Fransa ve İspanya’dan hasta kabul edilecek duruma geldi. Ocak ayı sonunda 28.000’e çıkarılan yatak sayısı şu an 40.000 (Türkiye’de 25.500).
  7. Merkel’in izlediği katı izolasyon politikası başarının bir başka unsuru. Getirilen kısıtlamalara genel olarak muhalefet de destek verdi. İlk olarak Bavyera eyaletinde 20 Mart’ta sokağa çıkma yasağı ilan edilirken bugün birçok eyalet sıkı önlemler aldı.

Bugüne kadar gerek Instagram hesabımda, gerekse Twitter’da açıkladığım grafiklerde öne çıkan Almanya’nın neden bu kadar başarılı olduğunu da sizlerle paylaşmak istedim. Umarım daha net fikir verebilmişimdir.

Sağlıklı günler dilerim!

Tüm sosyal medya hesaplarım: “OnurYollarda”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.