Araç telefon tutucuları

Yayınlandı: 18 Mart 2020 / Otomobil

Her araç değiştirdiğimde ilk aklıma gelen “acaba bu araca uygun telefon tutucu hangisi” sorusu oluyor. Havalandırma menfezlerinin şekil farklılığı, ön camın koltuğa olan uzaklığı vs derken maalesef bir aracınki diğerine olmuyor.

Bu yazımda sizlere telefon tutuculardan bahsedeceğim.

Bugüne kadar kullandığım telefon tutucuları ikiye ayırabilirim sanırım:

  • Vantuzlu (cama yapışan)
  • Havalandırma menfezine takılan (sıkıştırmalı ya da mıknatıslı)

Uzun yıllar önce aracımda kullandığım Garmin Nüvi 200 navigasyon ile birlikte gelen vantuzlu tutucu başlarda inanılmaz iyi tutuyordu. Yalnız birlikte geçirdiğimiz ilk yazdan sonra, vantuz kısmı özellikle araç güneş altında kaldığında düşüyordu. Birçok kez üzerinde navigasyon ile birlikte aracın tabanında buldum.

Yine benzer sorunlara, internette gördüğüm diğer vantuzlu telefon tutucularda da rastgeldim. Örneğin n11 üzerinde 200’ün üzerinde yorum alarak 4 puan alan bir tutucunun olumsuz yorumcularına baktığımda hepsi vantuz probleminden bahsetmişti. Olumlu puan verenler de muhtemelen alır almaz cama takıp, iyi çalıştığını düşünenler. Onların da birkaç ay sonraki fikirlerini öğrenmek lazım.

Vantuzlu tutucular için bir diğer konu da eğer telefon ile cama uzanan kol uzun ise telefon yolda titriyor, eğer teleskopik şekilde iç içe geçmeli olarak uzayan bir yapıda ise de plastik kısım zamanla yalama oluyor.

Havaladırma menfezine takılan telefon tutucuları aslında uzun bir süre kullanabildim. Ttec’in mıknatıslı modelinde, kutu içerisinden çıkan metal parçayı telefona yapıştırmayarak telefon kılıfı ile telefon arasına koydum. Ara sıra düzeltmem gerekse de telefona bir şey yapıştırmak istemediğim için memnundum.

Menfeze takılan sıkıştırmalı telefon tutucu da mıknatıslıya göre biraz geniş olsa da bir başka aracımda iş gördü. Yaylı yapıda olduğu için telefonu tek elle takması da kolaydı. Ayrıca telefonun arkasına bir metal parça koymaya gerek yoktu.

Şimdi buraya kadar özetlersek; vantuzlu tutucular eğer ön cam uzakta değilse her araca uyumlu. Menfeze takılanlar ise; mıknatıslı olan örneğin Hyundai ix35 aracıma olurken, değiştirdiğim Seat Leon aracıma olmadı. Sıkıştırmalı olan Seat Leon aracıma olurken, her ikisi de yeni aracım Mini Cooper’a olmadı. Açıkçası bu dünya biraz karışık, bu nedenle denemeden almanızı pek önermem.

Şimdi gelelim son dönemde bulduğum alternatif çözümlere…

Aracım Mini Cooper olduğu için, “acaba aracım için özel üretilmiş bir telefon tutucu var mıdır?” diye araştırmaya başladım ve aslına bakarsanız çok da şık bir telefon tutucu buldum. Fotoğrafta göreceğiniz gibi kadranın arkasındaki civata yerlerine takılan bu muhteşem tutucu AliExpress’te 15.50 USD gibi bir fiyata satılıyor. Eğer dolar 2 ya da 3 TL olsaydı mantıklı olabilirdi ancak son dönemde getirilen gümrük vergisi ile birlikte bu ürün 110-115 TL gibi bir bedele elime geçecek (Doları 6.40 civarı hesapladım). Üstelik aracımı değiştirip de şimdilik kafamda olan Mini Countryman ya da başka bir araç aldığımda direkt çöp olacak. Bu nedenle aracın yeni sahibine hediye etmek en mantıklısı olurdu. 🙂

Zırt pırt telefon tutucu almaktan sıkıldığım için başka yöntemleri araştırmaya başladım. Tam da “başka model kaldı mı ki” diye düşünürken insanların yaratıcılığı beni şaşırtmaya devam ediyordu. Araçların CD-Rom girişleri için hazırlanan fotoğrafta göreceğiniz ürün (Spigen A230) gerçekten de Mini Cooper’lar için güzel bir çözüm gibi duruyordu. Biraz aşağıda kalmasını sorun etmeyecekseniz, uygun fiyatlı bir çözüm olabilir. Diğer yandan CD-Rom kullanımının araçlarda bittiğini düşünürsek, yine çöp olmaya aday bir cep telefonu tutucusu…

Son olarak çözümü aracın ön tarafına (torpido ya da konsol deniliyor genel olarak) yapışan tutucularda buldum. Maalesef bunların da türlü türlüsü var 🙂 Bu modelleri tutucu kısım ve yapışan kısım olarak ikiye ayırmak lazım. Tutucu kısım yapıştırmalı ve manyetik (mıknatıs), yapışan kısım da bantlı ve vantuzlu olarak kendi içinde ikiye ayrılıyor.

Fotoğraftaki gibi düz ve parlak bir zemininiz varsa altı vantuzlu olan bir telefon tutucuyu torpidoya yapıştırabilirsiniz. Bunların uç kısımları bahsettiğim gibi mıknatıslı ya da sıkıştırmalı olabiliyor. Mini Cooper’ların ön kısım düz ve parlak olmadığı için vantuz tutmayacaktır. Ayrıca artık daha fazla telefon tutucusu değiştirmek istemediğim için hem parlak hem de desenli zeminlere uygun bir tutucu almalıydım.

Sonunda kararımı vermiştim; ne olursa olsun kaliteli olmayan tüm tutucuların bir süre sonra yalama olduğu ya da bozulduğunu okuduğum için “yapışan kısmı bantlı ve kaliteli bir tutucu” almalıydım. Tutucu kısmı plastik olanların zamanla deforme olabileceğini de düşünerek mıknatıslı bir tutucuya karar verdim.

Araştırmalarım sonunda “Nite Ize” markasının bu konuda başarılı firmalardan biri olduğunu duydum (birçok forumda kullananlar, bu ürünü satın alarak artık rahat ettiklerini söylüyorlar). Motosikletimde onca telefon tutucu araştırıp da en son Amerikan “Ram Mount” marka tutucu alarak tüm dertlerimden kurtulduğum gibi burada da “Nite Ize”yi tercih ettim.

Nite Ize’nin birçok farklı modeli var, ancak karar verdiğim kapsamda 2 ürününden bahsedeceğim. Bunlardan ilki Nite Ize Steelie Car Mount:

Bu tutucu, telefon arkasına yapıştırılan bir mıknatıs parça ve demir bir küreden oluşuyor. Demir küre torpido kısmına yapışırken, mıknatıslı kısım telefonun herhangi bir açıda bu demir küreye yapışmasını sağlıyor. Bu tutucunun dezavantajı telefonunuzun arkasında çıkıntıya neden olması, dolayısıyla zemine telefonu düz koyamamak ve ayrıca telefonun arkasında sürekli bir mıknatıs taşımak. Çantanızdaki metal eşyaların telefonunuza yapışması durumuyla karşılaşabilirsiniz. 🙂 Bunu aşmanın elbette yolu var; o da mıknatısı telefon kılıfına yapıştırmak ve kılıfı arabada bırakmak. Avantajına gelirsek, örneğin bir şantiyede ya da sürekli ayakta kalmak zorunda kaldığınız temiz olmayan bir yerde çalışıyorsanız telefonu yere koymadan herhangi bir metal yüzeye kolaylıkla yapıştırabilirsiniz.

Nite Ize’nin benzer nitelikli olan ve benim de satın aldığım ikinci modeli Steelie Orbiter Dash Mount:

Hem eski aracımda kullandığım mıknatıslı menfeze yapışan modele hem de Car Mount’a benzeyen bu ürün, telefon arkasında çıkıntı olmasını engellerken, araç torpidosunda da çeşitli açılarla size konfor sağlıyor. Aslında ilk bakışta Steelie Car Mount’un mıknatıs kısmını telefona yapıştırmayıp telefon arkasına eski mıknatıslı telefon tutucumun metal parçasını kullanarak daha ucuza mal edebilirim gibi geliyor (Car Mount daha ucuz). Çünkü fotoğrafa bakarsanız 2 ve 3 nolu parçalar sanki tek başına “Car Mount”u oluşturuyor, “Dash Mount”un tek farkı arkadaki metal parça gibi duruyor. Ancak 3 nolu parçanın (mıknatıs kısım) her iki üründe farklı tasarıma sahip olması bu düşünceden uzaklaşmama neden oldu (Dash Mount’ta arka yüzey daha geniş gibi görünüyor).

Nite Ize’nin her iki modeli de 3M bantları ile geliyor. 3M markası bant konusunda dünyanın en iyisidir. Bu nedenle “torpidoda iz kalacak mı” gibi bir endişeniz olmasın.

Umarım yazım size telefon tutucular için fikir verir. Ben araştırırken parça parça çok yazı gördüm, bu nedenle hepsinin toparlandığı bir kaynağa ihtiyacım olmuştu. İşte şimdi bu kaynağı sizler için hazırladım 🙂

Sevgiler.

 

 

Not:

Mıknatısların genelde ekrana zarar verdiği düşünülür ama telefon ekranları genelde LCD ya da LED ekrandır. Mıknatıslar bunlara zarar vermez. İç aksana gelince çoğu parça bakır, alüminyum ya da kromdan yapılmıştır. Mıknatıslarla hiçbir şekilde etkileşimde bulunmaz. Mıknatıs sadece demir, nikel ve kobalt ile etkileşime geçer. Telefonda ise değil bu elementler alaşımları bile bulunmaz çünkü pahalı ve ağır olur.

İkinci görüş ise, orjinal değilse ve şirket tarafından önerilmiyorsa dokunmatik ekrandaki elektriksel yapıyı bozabilir. Kılıflarda kullanılan magnetlerin kuvveti 10^-9 Gauss civarındadır. Bu seviyelerde zarar vermez. Fakat orijinal olmayan kılıflarda yüksek çekimli manyetik mıknatıs kullanılabiliyor. Telefonların depolama birimlerine ve hoparlör sistemine zarar verebileceği yönünde.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.