Android’den iPhone’a geçsek mi?

Yayınlandı: 29 Ekim 2016 / Ürünler, Bilişim

2586486-702x336Tam 2 yıl önce emektar iPhone 4’ümü daha sonra satmak üzere bir kenara koyacak ve Android dünyasına geçiş yapacaktım. Yoğun araştırmalarım sonucu Sony Xperia Z3 Compact’ta karar kılmıştım. Hatta konuyla ilgili bir de yazı yazdım -> BURADA

Çalıştığım şirketteki mail yenilikleri sebebiyle tekrar IOS’a geçmem gerektiğinden şimdilerde bir iPhone 7 sahibi oldum. İşte bu yazıda size IOS’tan Android’e, sonra tekrar Android’den  IOS’a geçen biri olarak her iki yönlü de birtakım yorumlarda bulunacağım.

ac_nfc_06_xperia_setupIOS’tan Android’e geçtiğim günlerde sürekli “ooo bu da varmış”, “ooo bunu da ayarlayabiliyormuşuz” vs. gibisinden cümleler kuruyordum. Çünkü gerçekten IOS gibi tekdüze bir sistemden sonra Android size çok daha geniş olanaklar sağlıyordu. Örneğin IOS’un standart menülerinin yanında Android’de menüyü kendi keyfinize göre ayarlayabiliyordunuz.

Zaman zaman Android’in bu özgürlükçü tarafı hata yapmanıza da neden olabilmekteydi. Bu nedenle teknolojiyle aramın iyi olması pek çok defa beni zor durumlardan kurtardı.

Android’in bana göre ülkemizdeki en büyük dezavantajı hiçbir markada yalın halde Android bulamamanızdır. Eski adıyla Google Nexus, yeni adıyla Google Pixel serisi telefonlar maalesef ülkemize getirilmiyor. Sony, Samsung, HTC gibi Android tabanlı markalar ise saf Android yazılımının üzerine kendi birtakım uygulamalarını da yüklediklerinden çeşitli yazılımsal sorunlara neden olabilmekteler. Örneğin Sony ile birlikte gelen Sony yazılımlarının birçoğuna kesinlikle ihtiyaç duymamama rağmen telefonda belirli bir yer kaplamaktalar (Örneğin Shazam benzeri TrackID ve Yandex Navigasyon benzeri Wisepilot vs.)

IOS’u bu konuda öne geçiren şey telefon üreticisi ile işletim sistemi yazılımcısının aynı firma, yani Apple olması. Bu nedenle yazılım telefona, telefon da yazılıma uygun olduğundan çok daha stabil oluyor. Birçok Android tabanlı telefonun özellikleri iPhone’u katlamasına rağmen performansta kafa kafaya gitmelerinin sebebi budur. Aynı şey Mac bilgisayarlarda da benzer şekilde. Windows tabanlı bir X marka notebook size onlarca özellik sunarken, çok daha düşük konfigürasyonlu bir Macbook ile yakın performans gösterebiliyorlar.

android-loves-appleYine IOS’u öne geçiren bir özellik de uygulama yazılımcıları için AppStore’da yer almanın bir prestij meselesi olması. Tüm kullanıcılar evlerinde Google PlayStore için uygulama yazabilirler, ancak AppStore’a uygulama yazmak için Apple’ın katı birtakım kurallarını gerçekleştirmeniz gerekiyor. Apple her seferinde uygulamanızın stabil olup olmadığını denetleyerek size düzeltmeniz için geri gönderebilmekte. Bu da “AppStore’da yer alıyorsa kesin güvenilirdir” imajı verdiğinden yazılımcılar IOS için yazdıkları uygulamalara daha fazla önem veriyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Android’den IOS’a tekrar döndüğümü söylemiştim. İlk Android’e geçtiğimdeki “oo bu da mı varmış” cümleleri yerini “aa bu bile yok” gibi cümlelere bıraktı. Böylelikle IOS’un eski sıkıcı menü ve ayarlarına geri dönmüş oldum. Örneğin IOS’un fotoğraf albümünde son çekilen fotoğraflar en alta düşüyormuş (unutmuşum) ve bu tam tersi hale ekstra bir uygulama kullanmadan alınamıyor. Android’de siz o fotoğraflara takla bile attırabilirdiniz 🙂

Son olarak şunu söyleyebilirim ki; IOS’tan Android’e geçerken yaşadığım özgürlüğün verdiği olumlu şaşkınlığı tekrar IOS’a dönerken yaşamadım. Geçen 2 yıl boyunca IOS maalesef özgürlük adına hiçbir şey katmamış kendisine. Önerim şudur ki; telefonun ayarlarını kurcalamayı, kendinize göre özelleştirmeyi seviyorsanız Android ancak ben pek ayarla uğraşamam, çok da kurcalamaya gerek yok basit olsun yeter diyorsanız IOS.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.