7 büyük düşünce insanından 7 ders

Yayınlandı: 21 Mayıs 2016 / Satış, Pazarlama ve Kişisel Gelişim

large_what-god-thinks-about-youDaha önce hiç tarih içerisinde yolculuk ederek, ünlü düşünce adamlarından birisiyle konuşmak istemiş miydiniz? Evet, ne kadar istesek de maalesef şu anda hayatta olmadıkları için bu olamaz. Ancak onların arkalarında bıraktıkları önemli sözleri kendimize referans alabiliriz. Bu büyük düşünce insanları tarihin bize göre geride kalmış dönemlerinde yaşamış da olsalar onların sözleri hala canlı ve hala büyük öğretiler içeriyor.

İşte bu ünlü sözlerden birkaçı:

 1. Hayallerinizi gerçekleştirmek
  “Eğer nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, herhangi bir yerde durabilirsiniz”
  Lawrence J. Peter5475ab1d9d1e9_patrick_dennis

  Hayallerimizi gerçekleştirmek için mutlaka hedeflerimize dair bir vizyonumuz olmalı. Bir kağıda hayallerimizi ve ona ulaşma yollarımızı yazmak, planlarımıza sadık kalmamızı sağlar. Söylendiği gibi “eğer ölçemezsen, yönetemezsin”. Hedeflerimizi ölçülebilir eylemler halinde netleştirdiğimiz takdirde, hedeflerimize gerçekleştirmek için gereken adımları daha rahat görebiliriz.

 2. Korkunun üstesinden gelmek
  “Bir zamanlar bir gence verilen çok değerli bir nasihat duymuştum: “Daima yapmaktan korktuğun şeyi yap”
  Ralph Waldo Emerson

  Bir şeyi öğrenmenin en iyi yolu, o işe korkmadan derinlemesine dalmaktır. Hata yapma korkumuzun üstesinden gelebilirsek, sadece uyuyanların hata yapmadıklarını fark ederiz. Korku bizi daha iyi bir hayattan uzakta tutan tek güçlü şeydir.Korkunun üstesinden gelmek için önce korkunuzu tanımlamanız gerekir. Bir işi yapmakla ilgili korkularınızı bir kağıda yazın. Ardından bu korkularınızın hayatınızı yönetmesine izin vermeyeceğinize dair kendinize söz verin.

 3. Niyet ve arzular
  “Bizim olan her şey düşüncelerimiz sonucundadır. Düşüncelerimizde kurulur, düşüncelerimizde oluşur.”
  Guatama Buddha

  Düşüncelerimiz gerçeklerimizi belirler. Eğer neyi yapamadığımız yerine ne istediğimizi düşünmeye başlarsak hayatımız olumlu yönde değişmeye başlar. Niyet ve arzularımızın aksine çalışmak yerine onlara ulaşma yollarına uygun şekilde çalışmalıyız.Niyet ve arzularınızı bir kağıda yazın ve onu yanınızdan ayırmayın. Pes etmeyi düşündüğünüz her an, açın ve onları gerçekleştirdiğinizi düşünün.

 4. Mutluluk
  “Mutluluk dış şartlar ne olursa olsun, mutlu olmaya kararlı bir zihin tavrıdır”
  Benjamin Franklinweal_04_img0821

  Mutluluk iç barıştan gelir. Hayatı anlamak ve kabul etmek, gerçeğin perspektifinden bakmak hepimizin çevresini saran güzelliklere karşı gözümüzü açar. Mutluluk dış duruma göre değişmez, gerçekliğini gördüğünüz güzel şeyleri hissetmenizi sağlamak üzere içinizde olmalıdır.Mutlu olmanın bir seçim olduğunu kabul edin. Alacağınız her bir kararda kendinize sorun, “kendimi mutlu etmek için nasıl davranmalıyım?”

 5. Kendini kabullenmek
  “Kendi içinde bölünmüş hiçbir kent ya da hiçbir ev ayakta kalamaz”
  Hz. İsa

  Eğer olmadığımız birisi gibi olmaya çalışmazsak, kendi gerçekliğimize ulaşabiliriz. Bilincimiz olmadan önce tamamen gerçektik. Bilincimizi değerlendirmek ve yargılamak için kullanmayı öğrendiğimizde biz insanlar için en güçlü aracı elde etmiştik, ancak daha sonra zihnimizde olmamız gerektiğini düşündüğümüz ancak olmadığımız mükemmelliğin imajını yarattık.Olduğunuzun dışında davranmaya çalışmayın. Sizi olmadığınız biri için yargılayan iç sesinizin, yine sizi en üst sıralara yükseltecek olan zihninizin sesi olduğunu unutmayın. Kendi iç sesiniz bile olsa, her zaman inanmak zorunda değilsiniz.

 6. Takdir ve şükran
  “Bana çok şey verilmişti bu yüzden verilmeyen şeyler için düşünecek çok zamanım yoktu”
  Helen KellerHelen_Keller2

  Şanssızlıklarımızı daima başımıza gelen güzel şeylerden daha fazla saydık. Oysa gözümüzü yaşamın mucizelerine odaklanarak dört açtığımızda bize armağan edilen şeyleri çok daha net görebiliriz. En kötü anımızda, hayatta sahip olduğumuz güzellikleri düşünürsek ruh halimizin düzeldiğini hissedebiliriz. Üstelik üzüntülerimizi bu sayede umuda çevirebiliriz.Bir şeylere lanet ettiğinizi fark ettiğiniz her an sahip olduklarınızı düşünün. Umudun sizi tekrar odaklamasını alışkanlık haline getirin.

 7. Basitlik sanatı
  “Bu mektubu bu kadar uzun yazmamın sebebi, kısaltacak vakit bulamamamdandır”
  Blaise Pascal

  Mükemmellik ekleyecek bir şey bulamamak demek değil, bir adım daha ileriye taşıyacak bir şey bulamamaktır. Bruce Lee’nin dediği gibi “Sadelik; ihtişamın anahtarıdır”Basitlik sanatı, ileriye götürecek şeyleri bilmektir. Önemsiz şeyler üzerinde durduğunuz zamanların farkına varın ve önemli şeylere odaklanın.

  Onur

  IlluminatedMind.net sitesinden alınarak kendi eklemelerimle çevrilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.