Bilgisayarınız İçin Performans Arttırıcı Programlar

Yayınlandı: 23 Temmuz 2009 / Bilişim, Programlar

Kendi kullandığım programlardan tavsiye ettiklerimi bir başlıkta toplayarak, bilgisayarının performansından memnun olmayanlara faydam dokunsun istedim. Listede yer alan tüm programlar ücretsizdir.

Antivirüs
Her şeyden önce bir antivirüs programına ihtiyacınız var. Bunun için ücretsiz programlar arasında en iyi seçenek ANTIVIR programıdır. Uzunca bir süre ücretsiz Antivir’i kullandıktan sonra memnun kalmam sebebiyle ücretli versiyonlarından biri olan Professional’a terfi ettim. Firewall özelliği de isteyenler Security Suite versiyonunu kullanabilirler. Ayrıca Kaspersky da yine ücretli antivirüs yazılımları içerisinde iyi bir noktada. Özellikle firewall ve pop3 mail kontrol mekanizması gelişmiş düzeyde.

Revo Uninstaller
Bu program bildiğimiz PROGRAM EKLE KALDIR’ın çok daha gelişmiş olanı. Birçok program, PROGRAM EKLE KALDIR bölümünden kaldırıldıklarında tam olarak kaldırılmamakta gerek kayıt defterinde bazı anahtarlar, gerekse harddiskte boş klasörler bırakmaktadır. Revo Uninstaller, bu artıkların da kaldırılması aşamasında işinize çok yarayacaktır. Ayrıca programın ARAÇLAR bölümünde Windows’un msconfig dosyasında yer alan BAŞLANGIÇ bölümündeki dosyaları detaylıca inceleyip, aktif/deaktif edebileceğiniz bir AUTORUN bölümü ve tüm gereksiz dosyaları sizin adınıza arayan bir de GEREKSİZ DOSYALARI TEMİZLE bölümü bulunmaktadır. Evet, fark ettiğiniz gibi programın Türkçe dil desteği de mevcut.

Kayıt Defteri Düzenleme

Son dönemde sıklıkla ilgilendiğim bir konu da kayıt defteri. Birçok trojan, virüs vs. kendini kayıt defterine yazarak silinmelerini zorlaştırıyorlar. Bu yüzden kayıt defterine ilişkin birtakım programlar araştırdım.

Bunlardan bir tanesi REG SEEKER. Bu program hakkında bilinçsizce kullanım yüzünden Windows’unu çökerten kullanıcı yorumları okudum. Bilinçsizce kullanıldıklarında ciddi anlamda sorunlar yaratabiliyormuş. Üstelik yedekleme özelliği de yetersiz kalıyormuş. Sonuç olarak dikkatlice kullanıldığında hiçbir zararı olmayan, aksine çok fazla faydasını göreceğiniz bir program.

Bir diğer program ise CCleaner. Reg Seeker’a göre daha az oynama yapmanıza izin veren bu program, bu sayede amatör kullanıcıların da hatalarını telafi edebiliyor. CCleaner ile;
– Program kaldırabilir,
– Otomatik olarak tüm gereksiz dosyaları aratabilir,
– Başlangıç programlarını düzenleyebilir,
– Kayıt defteri sorunlarını çözebilirsiniz.
Yani bir anlamda Reg Seeker ve Revo Uninstaller’ın yaptığı işleri tek programda yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.