Hangi ayağa, hangi koşu ayakkabısı?

Yayınlandı: 05 Ağustos 2018 / Sağlık

Bu yazıyı okumaya başlamadan önce şu yazımı okumanızı öneririm.

Tabanlıklarımı aldım ve günlük kullanım için olanı günlük ayakkabımın içerisine koydum. Hissedilir derecede ayağımın tabanının yere daha hakim olduğunu fark edebiliyorum. Şimdi sıra geldi ayakkabılarımı değiştirmeye…

Daha önce de bahsettiğim gibi “yüksek arklı ayağa sahip olanlar genelde dışa bastığı” için internette kendime göre ayakkabı aradığımda emin olamıyordum. Çünkü örneğin “içe basanlar için en iyi 15 ayakkabı” yazılarında düz taban olanlardan bahsedilmiş ya da yüksek arklılar için olan ayakkabılara baktığımda “dışa basanlar için” yazısına denk geliyordum. Benim ayağım genellemelerin dışında kalıyordu 🙂

Ben de dışa ve içe basanlar ya da yüksek ark ve düz taban için olan ayakkabıların farklarını araştırmaya başladım. Çünkü aldığım tabanlık bu farkların birini karşılıyor olmalıydı. Edindiğim bilgilere göre durum şu:

 •  Yüksek arklar için yapılan ayakkabıların dış tabanında “yeterli” düzeyde yastıklama var. Ayrıca iç tabanda ise ayak çukuruna gelen yerde bir destek var.
 • Düz tabanlar için yapılan ayakkabıların dış tabanında “fazla” düzeyde yastıklama var.

Benim aldığım tabanlıklar, iç tabandaki desteği sağladığı için önemli olan “dış tabandaki yastıklama” düzeyiydi. Bunun için de araştırmalarım her iki çeşit ayakkabıyı da alabileceğimi gösteriyor. Örneğin Asics sitesindeki şu yazı gayet açıklayıcı. Bu yazıya göre her iki ayak tipinin de yastıklamaya ihtiyacı var, dolayısıyla her ikisinden de birini seçebilirdim. Ancak dışa basanlar için olan ayakkabıların “daha esnek” olduğundan, içe basanlar için olanların ise daha destekli olması sebebiyle “içe basanlar için olan” ayakkabıları tercih etmem daha mantıklı görünüyordu. Çünkü ayağımı ne kadar stabil tutturabilirsem tam anlamıyla destekli bir şekilde yere basabilecektim.

Buraya kadar olan kısmı toparlarsak;

 • Çukur tabanım (high arch)
 • Diğer birçok çukur tabanın tersine, ben içe basıyorum (overpronation)
 • Almam gereken ayakkabı; dış taban yastıklaması fazla olan, esnek olmayan bir ayakkabı. (özel tabanlığım olmasa böyle bir ayakkabı bulmak çok zordu)
 • Özel tabanlığım olduğu için de mümkün olan en uygun fiyatlı ayakkabıyı alabilirim.

Her bir model için birkaç tane yabancı test sitesini okuduktan sonra elimdeki modeller şunlar kaldı

 • Asics Gel Phoneix 8 (316 TL)
 • Asics GT 1000 (374 TL)
 • New Balance 860 v6 (250 TL)
 • New Balance 1260 v5 (285 TL)

Benim tercihim 1260 v5 oldu. Sonundaki V5 ayakkabının versiyonunu ifade ediyor. Yaptığım araştırmalarda V5’in son çıkan V7’den daha iyi olduğunu gördüm. Yani eski model alarak hem fiyat olarak daha avantajlı hem de daha iyi bir ayakkabı almış oldum.

Ayakkabılarım henüz elime ulaşmadı, ulaştıktan sonra kendi bilgilerimi de sizinle paylaşacağım.

Ekleme:

Ayakkabılarım ulaştı ve toplamda 10 km’den fazladır kullanıyorum. Tabanlıklarım ile birlikte kullandığımda içe basma sorunum kalmadı diyebilirim. Çünkü hem tabanlıklar ayağımın çukurda kalan kısmını dolduruyor, hem de bu ayakkabının iç tarafının dışına göre daha dolgun olması sebebi ile istesem de içe basamıyorum. 🙂

Çukur tabanlar (yüksek arklar) için önerim şu ki; öncelikle kendilerine özel bir tabanlık yaptırsınlar. Sonrasında içe ya da dışa basma durumlarına göre bir ayakkabı seçsinler. Bunun dışında “yüksek arklar dışa basar, düz tabanlar içe basar” genellemesini pek dikkate almasalar iyi olur.

Sevgiler.

yorum
 1. […] ile ilgili maceramı şuradaki yazıda detaylıca anlattığımı düşünüyorum. Ancak özet geçmek gerekirse; “bir […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.